„Mislim da nije potrebno istog trenutka reagovati na neke stvari koje nekako mogu da pogoršaju situaciju, ali, naravno, uvek treba reagovati i štititi svoje interese. Mi to radimo — i Kina i Rusija“, odgovorio je Putin na pitanje učesnika diskusije iz Kine kako će Rusija reagovati na sankcije protiv nje i kakav savet bi predsednik mogao da dâ Kini, protiv koje se vodi trgovinski rat.
Onaj ko inicira trgovinske ratove i sankcije, sam od njih stradava, dodao je on.
Rusija zasad neće ukidati uzvratne mere na zapadne sankcije. Što duže budu ostajale sankcije, veće su šanse za one koji su napustili rusko tržište da se na njega ne vrate, istakao je Putin.
„Danas moramo da stvaramo konkurenciju između domaćih proizvođača. Tome ćemo stremiti na svaki mogući način. A iznos podrške poljoprivredi neće se smanjivati, nastavićemo (da podržavamo recipročne mere)“, objasnio je ruski predsednik.
Rusija ne vidi nikakve znake skorog ukidanja antiruskih sankcija, naveo je on. Što se tiče sankcija i posledica, „mi zasad ne vidimo da će nešto ukidati, pa možete mirno da spavate. To je prvo, a kao drugo — što duže to bude trajalo, manje su šanse za one koji su otišli sa našeg tržišta da se na njega vrate“, zaključio je Putin.
O dedolarizaciji
Putin smatra da SAD seku granu na kojoj sede, podvrgavajući sumnji dolar kao univerzalno platežno sredstvo i jedinu rezervnu valutu.
„Nedavno sam govorio da naši američki prijatelji seku granu na kojoj sede, zato što dovode u pitanje pouzdanost dolara kao univerzalnog instrumenta u međunarodnim plaćanjima. To je, ponavljam, po mom mišljenju tipična greška carstva. Zašto? Zato što carstvo uvek misli da može da dozvoli neke greške, može da ima neke troškove, jer je njegova moć takva da to ništa ne znači“, objasnio je Putin.
„Ali broj ovih troškova i grešaka raste i dolazi vreme kada više neće moći da se izađe na kraj u oblasti bezbednosti ili ekonomije. Po svemu sudeći, naši američki prijatelji se tako i ponašaju. Oni podrivaju poverenje u dolar kao univerzalnog platežnog instrumenta, kao jedina svetska rezervne valute. I, naravno, svi su počeli da razmišljaju (o prelasku na plaćanja u nacionalnim valutama)“, dodao je ruski predsednik.
On je naglasio da zemlje Evropske unije žele da trguju sa Iranom. „U svakom slučaju će neko otići (zbog sankcija SAD zemljama koje posluju sa Iranom). Oni koji nisu vezani za američko tržište će sa zadovoljstvom nastaviti tamo da rade. Moramo da obezbedimo plaćanja i zbog toga se smišlja nešto drugo osim SVIFT-a. Zbog toga se sve više prelazi na plaćanja u nacionalnim valutama“, precizirao je Putin.
„Rusija će se kretati ka dedolarizaciji ekonomije, ali ne da bi podrivala ovu valutu, već zbog sopstvene bezbednosti, jer nam stalno uvode neke sankcije… Ne daju nam mogućnost da radimo u dolarima“, zaključio je ruski predsednik.