Kosovski parlament glasao je za transformaciju kosovskih bezbednosnih snaga u vojsku Kosova. Za formiranje Ministarstva odbrane glasao je 101 poslanik od 102 prisutna. Formiranje oružanih snaga Kosova zahtevaće promenu Ustava. Pre usvajanja zakona, predstavnici „Srpske liste“ su napustili salu za glasanje.
Takvo ponašanje kosovskih vlasti ne možemo da sprečimo, komentariše odluku kosovskog parlamenta predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju Skupštine Srbije Milovan Drecun.
„To jedino može Zapad, a moglo bi i odgovorno ponašanje Albanaca, koje očigledno ne postoji. Ako žele da izgrađuju suživot sa Srbima na KiM, ako žele dogovor sa Beogradom oko konačnog statusa, ne bi nikako smeli ni da pomisle, a kamoli da povuku takve poteze za koje unapred znaju da ih neće prihvatiti ni srpski narod, ni država Srbija“, kaže Drecun.
Beograd može da nastavi sa diplomatskim i političkim pritiskom kako ne bi došlo do transformacije Kosovskih bezbednosnih snaga u klasičnu vojsku, ali, kako Drecun kaže, ne vidi način da iz Srbije može da se utiče na takvu odluku.
„Evidentno je da su oni zaobišli predstavnike srpskog naroda, a ovamo govore o nekakvoj multietničnosti, da Zapad nije izvršio pritisak da to ne rade i da Priština zaoštrava situaciju u uslovima kada se razmišlja o postizanju konačnog dogovora vezanog za KiM. Put kojim Albanci idu nije dobar, ali evidentno je da ih niko ko može u tome ne sprečava“, zaključuje Drecun.
Za književnika iz Gračanice Živojina Rakočevića, odluka kosovskog parlamenta je, kako kaže, put u samoubistvo Kosova, jer vojska Kosova nikome ne treba.
„Na jednoj strani, to je institucija koja otvara sve naše rane. Kada su Albanci u pitanju, to im pruža lažnu sigurnost da mogu biti agresivni i da ih neko može braniti. Dakle, onaj ko zagovara formiranje bilo kakve vojske, danas, ovde, na Kosovu i Metohiji, posle svega, puca u budućnost svog naroda“, komentariše Rakočević.