„Nikakva podela, ja ne mogu da shvatim da Prizren, gde sam ja bio više od 15 godina, bude u nekoj drugoj državi, Pećka patrijaršija, Dečani, Gračanica. To u moju glavu ne ulazi, a pogotovo ne u srce. Videćemo. Kuvaju se stvari, delimično se malo i menjaju, valjda ćemo isplivati iz ovog gliba u kom se nalazimo“, rekao je patrijarh Irinej.
Istakao je da Crkva nikada nije menjala svoj stav, a on glasi: „Tu smo, i tu ostajemo dokle postojimo“.
„Neka okupiraju, kao što okupiraju, neka uzmu, neka osvoje, ali ne smemo da im to damo. To je osnovna stvar“, kazao je patrijarh, preneo je Radio KiM.
Rekao je i da Crkva prati sve što se dešava na teritoriji KiM.
„Vaš položaj je težak, možda teži nego ikada, ali moramo se svi boriti da se ovde održimo. Dok smo ovde, to je naše. Ako budemo, ne daj Bože, napustili ove svete prostore, onda to već neće biti naše. Može biti u srcu, ali ne, nadamo se pre svega u pomoć Božju i svetitelja koji počivaju na Kosovu, u Pećkoj patrijaršiji, u Dečanima“, kazao je poglavar SPC.
Ukazao je na to da je u prošlosti bilo mnogo teških vremena i da moramo učiniti sve da i ovo prođe.
„Dolaze mnoga teška iskušenja i nevolje, ali i prolaze. Možda je ovo nama samo jedna dobra opomena da se vratimo Bogu i sebi, ovo je velikim delom učinjeno zato što smo mi udaljeni i od Boga i od sebe, a mi ćemo ovim stradanjem i verom svojom ponovo postati ovde gde jesmo i ostati zasvagda“, zaključio je patrijarh srpski Irinej.
Patrijarh antiohijski i celog istoka Jovan Deseto, koji boravi u višednevnoj poseti SPC, kaže da je srećan što je obišao pravoslavne svetinje i srpski narod.
„Srećni smo i radosni što smo videli naš srpski narod u ovom manastiru i oko manastira, narod koji je prošao jako težak period, ali je ipak hteo da ostane ovde u njihovim kućama i u njihovom domu. Molimo se za igumaniju ovog manastira i njene sestre, da ih Bog čuva i da ih čuva Bogorodica“, kazao je patrijarh Jovan.
Govoreći o svojoj crkvi i narodu istoka, patrijarh Jovan je kazao da i tamošnji muslimani posećuju pravoslavne svetinje i poštuju Bogorodicu.
„U našim zemljama, Siriji i Libanu, u svim manastirima koji nose ime Bogorodice njih posećuju i muslimani i uzimaju blagoslov. Ovaj manastir, koji takođe nosi ime Bogorodice, ali i one koji nose imena drugih svetitelja takođe moraju da poštuju sve religije. Međusobno poštovanje i poštovanje religija mora da počne jer naša vera to od nas traži. Mi smo danas sa vama u ovom svetom manastiru koji nosi ime Bogorodice i pozivamo narod u celom svetu da svi živimo zajedno i poštujemo jedni druge“, poručio je patrijarh Jovan Deseti i naglasio da se moli za ovdašnji narod, preneo je Tanjug.