„Stvorena je apsurdna situacija. Postoje listovi koji pišu da Salvini dolazi u Rusiju jer mu plaćaju. To je glupost. Ja dolazim zbog kulturnih veza i istorijske blizine naših naroda“, počeo je svoj govor ministar.
„Dolazim u Rusiju jer se ovde osećam kao kod kuće, za razliku od mnogih država EU“, dodao je on.
Tema događaja je bila: „Izazovi i perspektive ekonomskih, industrijskih i trgovinskih odnosa između Rusije i Italije“, pa je zato sva pažnja bila usmerena na pitanje o ukidanju sankcije.
„Italija je izgubila 20 milijardi evra zbog rata sankcijama. Evropa treba da razmišlja konstruktivno. Mi očekujemo signal o spremnosti da se uspostavi dijalog, ali imao sam utisak da rukovodstvo EU i dalje želi da ide putem sankcija. Uopšte mi to ne odgovara, nema nikakvog smisla u sankcijama. Sa svoje strane radiću sve da sankcije što pre budu ukinute“, obećao je Salvini.
U slučaju da evropske vlasti predlože produžetak sankcija, Italija će na to odgovoriti odlučnim odbijanjem, naveo je potpredsednik Vlade Italije.
Bila je dotaknuta i tema međunarodne politike. Sputnjik Nemačka je uspeo lično da razgovara sa ministrom i sazna njegovo mišljenje o izborima u Bavarskoj na kojima je Hrišćansko-socijalna unija (koalicioni partner Angele Merkel) osvojio oko 37 odsto glasova. Za partiju koja je navikla na apsolutnu većinu u Skupštini Bavarske taj rezultat predstavlja poraz. Poslednji put podrška Hrišćansko-socijalnoj uniji je bila tako niska davne 1950. godine. Sada partija ne može samostalno da formira pokrajinsku Vladu. U isto vreme u regionalnu Skupštinu će po prvi put ući partija Alternativa za Nemačku.
Salvini je ranije prokomentarisao izborni rezultat u Bavarskoj rečenicom: „Arivederči, Merkelova“. Na pitanje da li je poraz tradicionalne političke partije izolovan slučaj ili nova tendencija na nemačkoj političkoj sceni, on je odgovorio da u tome nema ništa slučajno.
„Praktično sve partije koje se decenijama nalaze u vlasti u evropskim državama sada osećaju talas poraza. To se dešava ne samo u Nemačkoj, već i na primer u Francuskoj, i postalo je pravilo, dok oni koji se nazivaju populistima aktivno jačaju svoje pozicije. Mi treba da gradimo novu Evropu. Evropu koja garantuje razvoj ekonomije, realne slobode i bezbednost“, kaže italijanski ministar.
Potpredsednik Vlade je posebnu pažnju posvetio Ukrajini i crkovnom raskolu.
„Mi (EU) smo poslednjih godina uložili u Ukrajinu 15 milijardi evra. Smatram da je moguć verski rat između Rusije i Ukrajine. Kada politička vlast želi da sebi potčini crkvenu vlast, iz toga se ništa ne dobija. Isto kao kada u ime svojih poslovnih interesa raspiruješ verski rat. Iznenađen sam što italijanski mediji ne pišu o tome“, naveo je Salvini.
Mateo Salvini je već bio u Moskvi u julu na finalu Svetskog prvenstva u fudbalu tokom kojeg se sastao sa ministrom unutrašnjih poslova Rusije Vladimirom Kolokoljcevim.
„Ako sarađuješ sa Rusijom, za neke skoro da si zločinac. Nedavno smo bili svedoci nekih mitskih istorija o špijunima koje truju drugi bivši špijuni. Sve to zvuči neubedljivo“, zaključio je potpredsednik Vlade Italije.
Osim predstavnika poslovnih krugova sastanku je prisustvovao i niz političara i diplomata. Prema opštem mišljenju okupljenih, saradnja sa Italijom je jedan od prioriteta ruske spoljne politike.
„Italijani nikad nisu okretali leđa Rusiji“, rekao je ambasador Italije u Rusiji Paskvale Teračano, otvarajući skup.
„Rusija istorijski podržava dobre odnose sa Italijom. I pre nego što se pojavila partija ’Liga Severa‘ na čelu sa Salvinijem imali smo dobre odnose sa celim nizom italijanskih političara. Dobre odnose je imao i Putin sa Rencijem i Đentilonijem. Salvini je uspeo da postane autoritet, ne samo u Italiji, već i van njenih granica. On je političar novog kova, ali to je crta lidera“, rekao je za Sputnjik Aleksej Puškov, predsednik Komisije Saveta Federacije za informacionu politiku.