On je ukazao da je Frankofonija, veliki multilaterlani skup koji se ove godine održava u Jermeniji i gde učestvuje osamdesetak država, što u svojstvu stalnih ili pridruženih članova ili posmatrača, prenosi Tanjug.
Osvrćući se na objave kosovskih zvaničnika da su dobili status pridruženog člana i da je to velika pobeda njihove diplomatije, Dačić je istakao da je Frankofonija organizacija koja ne okuplja samo države.
Danas je, kako je dodao, i Luizijana dobila status, a iz Kanade postoje dva-tri člana koji su takođe članovi Frankofonije.
„Status pridruženog člana praktično dobijaju svi koji izraze takvu želju. I držve i regioni. Povodom zahteva Kosova, 13 zemalja stalnih članica podnelo je Deklaraciju kojom kaže da je to što je Kosovo dobilo status pridruženog člana ne znači da se priznaje Kosovo kao država i da njihov stav o Kosovu ostaje nepromenjen“, preneo je ministar.
On je napomenuo da je i ovaj skup iskoristio za niz bilatelarnih sastanaka sa nizom zemalja o temama koje su za nas najvažnije, kao što je pitanje Kosova.
„U našim razgovorima sa predstavnicima drugih država postigli smo značajne dogovore koji se tiču našeg najvažnijeg pitanja, a to je pitanje teritorijalnog integriteta i imamo veliko razumevanje tih država za poziciju Srbije. S obzirom da je veliki broj njih u periodu od deset godina priznao Kosovo, sa njima razgovaramo da povuku priznanje i ti razgovori su vrlo uspešni“, naveo je Dačić.
On je dodao da neće saopštavati sa kojim se sve državama u tom smislu pregovara, kako bi „taj posao završili do kraja“.
„U svakom slučaju, ovde je prisutan veliki broj zemalja sa kojima smo pričali i u Njujorku i mi te naše aktivnosti radimo i dalje i očekujemo da narednih meseci broj država koje su priznale Kosovo padne ispod 100“, napomenuo je ministar.
Na ovom multilateralnom skupu učestvovalo je oko osamdeset država u svojstvu stalnih članova, pridruženih članova ili posmatrača.