On je na konferenciji za novinare u četvrtak naglasio da su se Sjedinjene Američke Države u proteklim godinama „uzdale u Ruse“ kada je reč o slanju astronauta u kosmos. „To partnerstvo i dalje se razvija“, naveo je Tod.
Prema njegovim rečima, sposobnost da se zajedno rešavaju problemi, kao iskrenost Moskve i Vašingtona su razlog za ponos.
„Ne mogu da kažem da je to bez presedana, ali smo veoma ponosni na odnose koje su NASA i ’Roskosmos‘ izgradili u prethodnim godinama“, rekao je Tod i dodao da „tehnička pitanja ne poznaju političke barijere“.
„Rusi imaju tamo bistre glave i kada radimo zajedno mnogo možemo da postignemo“, rekao je Tod.
On je, takođe, naveo da NASA pretpostavlja da će za utvrđivanje uzroka havarije „Sojuza“ biti potrebno dva do tri meseca.
„Što se tiče situacije na Međunarodnoj svemirskoj stanici, Serina, Aleks i Sergej su u redu, nema nikakvih problema, po rasporedu treba da ostanu u orbiti do sredine decembra i mi ne očekujemo nikakve teškoće do kraja njihovog boravka tamo“, naveo je Tod.
Tod je rekao da su direktor ruske državne korporacije „Roskosmos“ Dmitrij Rogozin i direktor američke kosmičke agencije NASA Džim Bridenstin razgovarali o havariji „Sojuza“ i potvrdili nameru da sarađuju.
„Bridenstin je bio na mestu lansiranja, gospodin Rogozin je takođe bio tamo. Rogozin je već razgovarao s rukovodiocem o planovima za budućnost, o tome da nameravaju da sarađuju i da razmenjuju informacije“, rekao je Tod.
U četvrtak se dogodila havarija na raketi-nosaču „Sojuz FG“, koji nije uspeo da izvede kosmički brod „Sojuz MS-10“ s novom posadom Međunarodne svemirske stanice u orbitu. Kosmonauti su, međutim, uspeli da se evakuišu i da u spasilačkoj kapsuli slete na Zemlju.
Havarija se verovatno dogodila zbog toga što se jedan od četiri bloka prvog nivoa rakete-nosača nije odvojio u utvrđeno vreme, a kada se to dogodilo, udario je u centralni blok.