Specijalne operacije sprovode u Omanu. Prema pisanju londonskog lista „Tajms“, deo kraljevskih gardista je proučio „taktiku ponašanja ruske vojske“, pri čemu se kao imitacija ruskih tenkova T-72 koristi laka izviđačka tehnika. Osim toga, Britanci su tokom manevara koristili jeftine letelice koje nemaju vojnu namenu. Prema mišljenju stručnjaka, Britanija je izabrala omansku pustinju za sprovođenje vežbi kako bi se pripremila za borbena dejstva u sličnim uslovima, moguće u Siriji. Analitičari pretpostavljaju da na taj način London demonstrira lojalnost i privrženost Velike Britanije Sjedinjenim Američkim Državama.
U Omanu su započele vežbe pod nazivom „Saif Sarea 3“. U manevrima učestvuje ukupno 5.500 britanskih vojnika, 200 oklopnih vozila, šest brodova, desantni brod i osam lovačkih aviona „Tajfun“. Prema nekim procenama, Velika Britanija će na izvođenje ovih vežbi potrošiti približno 100 miliona funti (oko 130 miliona dolara).
Svrha ove vežbe je da se vojska Velike Britanije pripremi za borbu sa državama koje imaju „ofanzivnije snage“. Kako navodi „Tajms“, Velika Britanija smatra Rusiju jednom od pretnji.
Uslovnog protivnika će predstavljati 150 vojnika gardijske konjice britanske vojske, koji su prethodno „proučili strategiju ruske vojske“. Tokom manevra Britanci moraju biti maštoviti i zamisliti da ne koriste izviđačka vozila „Skimitar“ i „Spartan“, nego ruske tenkove T-72.
„Mi ne pokušavamo da imitiramo ruske snage, ali koristimo faktore njihovih aktivnosti da bismo pokazali da se može boriti protiv naših snaga“, rekao je jedan od komandanata te jedinice.
Pored toga, kako se navodi u saopštenju britanskih novina, oružane snage Velike Britanije se pripremaju za borbu sa „ruskom vojnom silom“ koristeći bespilotne letelice vrednosti manje od hiljadu funti (oko 1,3 hiljade dolara).
U međuvremenu je ruska ambasada u Londonu izrazila zadovoljstvo činjenicom da Velika Britanija ne namerava da potroši mnogo sredstava na borbu protiv Rusije. „Bar je jeftino“, navodi se u izveštaju.
Kao što se navodi u članku „Tajmsa“, takve „špijunske igračke“ su prošle godine bile popularne kao poklon za Božić. Osim toga, slični uređaji se aktivno koriste u Donbasu za određivanje pozicija protivnika pre artiljerijske paljbe. Planirano je i testiranje oklopnog transportera na daljinsko upravljanje težine 30 tona, koji je sposoban da izvrši uklanjanje mina. Treba napomenuti da su Britanci poslednje, po razmeri slične vojne vežbe, održali u Omanu 2001. godine. Tada je London angažovao četiri puta više vojnika i brodova i dvostruko više oklopnih vozila. Manevri su pokazali da britanska vojska nije spremna za ratovanje u pustinjskim uslovima – oprema i tehnika nisu izdržali, jer temperatura vazduha u toj oblasti može doseći i plus 50 stepeni Celzijusa.
List „Sandej tajms“ je ukazao na nedostatak osnovnih resursa odbrane u Velikoj Britaniji. U vezi s tim, London je odlučio da poveća svoje kapacitete u sajber-prostoru. Kako su izjavili anonimni „izvori“ od strane vlasti, britanski vojnici se navodno pripremaju za „masivan sajber napad kako bi isključili struju u Moskvi“, u slučaju „agresije“ Rusije.
U ruskoj ambasadi u Velikoj Britaniji, kao i u Državnoj dumi i Savetu Federacije pomenuta vest je izazvala uznemirenost. Kako je izjavio predstavnik diplomatskog odela, vladajuća konzervativna stranka bi trebala dati pojašnjenje ovog pitanja. „Nedostatak razumne reakcije može poslužiti kao osnova za verodostojnost ovih izjava“, rekao je on.
Kako je dodao član Odbora za odbranu Saveta Federacije Franc Klincevič, takve metode su „nedostojne civilizovane države“. Na drugoj strani, potpredsednica Državne dume Irina Jarovaja je ukazala na „krizu adekvatnosti“ u britanskom društvu.
„Predstava za SAD“
Velika Britanija polazi od fundamentalno lažne pretpostavke da je Rusija navodno spremna za rat protiv njih. S takvim ubeđenjem je istupio vojni ekspert, komercijalni direktor časopisa „Arsenal otečestva“, Aleksej Leonkov. On je naglasio da ruska vojna doktrina ima odbrambeni karakter. „To što oni provode vojne vežbe u Omanu je, naravno, od značaja. Generalno, Velika Britanija želi da pokaže da se vraća u tu oblast. Tako oni pokazuju Bliskom istoku šta je tamo bilo do 1945. godine kad su oni vladali. Sada pokazuju kako se „uspešno“ suočavaju sa različitim vrstama pretnji“, objašnjava vojni stručnjak. Prema njegovim rečima, London se bavi veštačkim stvaranjem tenzija kako bi pokazao da „Britanci nisu tako slabi“.
„Moramo shvatiti da ovo paradiranje snage ima malo uticaja na to šta radi Rusija, koja se, pre svega, bavi izgradnjom sopstvene države, pokušavajući da se ne meša ni u kakve spoljne poslove. Ali Velika Britanija nastavlja da dokazuje da su oni ozbiljan protivnik koga bi Rusija trebala uzeti u obzir“, rekao je Leonkov za RT.
Prema mišljenju člana dopisnika Akademije vojnih nauka, političkog analitičara Sergeja Sudakova, Velika Britanija šalje signal celom svetu da je spremna za vojne sukobe na teritoriji druge države. „Vežbe koje oni sprovode u Omanu su identične uslovima u Siriji. Ovde vidimo da je to apsolutno agresivna politika Velike Britanije. Ona izvodi vežbe da bi dokazala SAD da će u svakoj situaciji biti uz njih“, istakao je stručnjak.
Prema njegovim rečima, korišćenje jeftinih bespilotnih letelica je pokazna akcija od strane Londona.
„Ove vežbe poručuju Pentagonu i velikoj koaliciji: mi imamo ozbiljne namere. Velika Britanija se, za razliku od baltičkih država i Poljske, ne priprema za ’invaziju‘ od strane Rusije, nego za proksi rat, to je njihova principijelna razlika. London pokazuje spremnost da pomogne svojim saveznicima, iako nema nikakve pretnje. U skladu s tim možemo izvući korist od razlaza sa Evropskom unijom: što više Amerika bude podržavala Veliku Britaniju, ona će biti samouverenija u kontaktu sa Belgijom“, zaključio je Sudakov.