„Opozicija namerno zanemaruje činjenicu da je odnos Srpske i Srbije strateški odnos dveju zemalja, pri čemu je Srbija odlučna da se bori za Republiku Srpsku, ali i da poštuje dejtonski definisanu BiH. Kao što i mi u Srpskoj iskreno želimo ekonomski jaku i politički i bezbednosno stabilnu Srbiju, jer je to u interesu i RS, ali i same BiH. Ako to oni u Sarajevu uopšte žele da vide“, istakao je Kalinić.
On je rekao da se nada da će ta saradnja biti nastavljena, posebno u oblasti ekonomije, jer u Republici Srpskoj postoje brojna uspešna mala i srednja preduzeća kojima treba pomoći da nađu strateške partnere u velikim sistemima u Srbiji, a i Srbija može da osnuje sestrinske firme u Srpskoj, jer su značajni privredni i poljoprivredni resursi neiskorišćeni.
„Za neko buduće vreme, koje će sigurno doći, važno je i da što više građana Republike Srpske aplicira po mnogo jednostavnijim procedurama i za državljanstvo Srbije. To Hrvati odavno praktikuju. Takođe, zašto Srbija ne bi svojim izbornim zakonom omogućila da u njihovom parlamentu mogu da budu birani i poslanici Srbi iz dijaspore, a pre svega iz Republike Srpske? Te dve stvari niko ne može da nam zabrani, i to bi trebalo uraditi što pre“, ocenio je Kalinić.
Savetnik predsednika Republike Srpske rekao je da su predstojeći izbori od presudnog značaja za Srpsku, jer će odlučivati o njenoj dugoročnoj sudbini i budućnosti.
„Biračima u Republici Srpskoj trebalo bi da bude jasno da će, ako glasaju za koaliciju ’Pod zastavom Srpske‘, Milorada Dodika i Željku Cvijanović, četiri naredne godine značiti borbu za više izvorne dejtonske Srpske, a manje BiH. Ukoliko svoj glas daju Mladenu Ivaniću i Vukoti Govedarici, onda mogu da računaju da će biti još manje Srpske, a mnogo više te takozvane funkcionalne, u prevodu unitarne države BiH. To bi značilo skoro pa povratak na onu BiH pre rata, koja je generisala tragičan sukob na ovom području“, upozorio je Kalinić.
„Savez za promene“, prema njegovim rečima, raznim floskulama o prekomernom zaduživanju i navodnom bankrotu Srpske namerno izbegava da istakne i ono pozitivno i na ekonomskom i političkom planu, što je, uz sve objektivne primedbe, ipak uradila sadašnja vlast, što dokazuje da nije sedela skrštenih ruku.
On je rekao da Republika Srpska treba da uzme sudbinu u svoje ruke mirno, dostojanstveno, konstruktivno, ne povređujući nikoga, ali ne dozvoljavajući više da bude moneta za potkusurivanje globalista i takozvanih evropskih multietničara. Kalinić je ocenio da je vrhunac zapadnjačke globalističke hipokrizije to što bivši visoki predstavnici, na čelu sa Pedijem Ešdaunom, plaše EU i region opasnostima od prekompozicije prostora Srbije, odnosno Kosova, i BiH, odnosno Republike Srpske.
„Setimo se da ni vlasti njihovih zemalja, pa i oni sami nisu bili tako zabrinuti kada je rušena Jugoslavija, kada su Badinterovom komisijom prekomponovane granice bivših republika u državne. Ni trunku empatije nisu ispoljili ni kada je Hrvatska izbacila Srbe iz Ustava i doslovno ih ’počistila‘ sa svojih prostora, kada je NATO nemilosrdno bombardovao i ubijao Republiku Srpsku i Srbiju, kada su Albanci na svoju ruku proglasili nezavisno Kosovo…“, podsetio je Kalinić.
On je naglasio da je famozni Ešdaun bez okolišanja upozorio da bi se prekompozicijom BiH u srcu Evrope mogla stvoriti muslimanska mini-država u kojoj će ekstremisti dobiti krila, a da bi se to sprečilo potrebno je Srbe i Hrvate decenijama držati uvezane sa muslimanima i na veštačkim plućima očuvati nekakvu fiktivnu BiH.
Kalinić je uveren da odlaganje konačnog rešenja za Kosovo odlaže i redefinisanje pozicije Republike Srpske u BiH. A to redefinisanje znači: ili da joj se aktivno bez kalkulisanja vrate oduzete nadležnosti, baš kao protivteža sve glasnijim zahtevima za unitarizacijom BiH, ili da se otvori put za druga održiva rešenja.
„Zato je važno da predsednici Srpske i Srbije, Dodik i Vučić, budu u ovim pitanjima na jednom koloseku. Zasad izgleda da je tako i da će nastaviti jedan drugog da ohrabruju u ovoj, za srpski narod, delikatnoj istorijskoj fazi“, ocenio je Kalinić.