Na konferenciji za novinare pre sastanka ministara odbrane zemalja-članica NATO-a u Briselu, Hačinsonova je istakla da Vašington preferira diplomatsku varijantu rešenja problema, ali razmatra i druge mere.
Prema njenim rečima, pitanje je šta će SAD uraditi kada budu znale za šta je sposobna Rusija.
„U tom slučaju ćemo proučiti mogućnost neutralizacije rakete koja može da stigne do bilo koje od naših zemalja u Evropi ili američku Aljasku. Tako da je to u interesu svih nas, a takođe i Kanade“, dodala je stalna predstavnica.
Kontramerne mere koje razmatraju Sjedinjene Američke Države uključuju uništavanje raketa koje se nalaze u razvoju, istakla je Hačinsonova.
„Dokumentovali smo da Rusija krši sporazum“, dodala je ona. „Ove dokaze smo predali Rusiji. Svi naši saveznici su videli neke od ovih dokaza. Mislim da je važno da nastavimo da činimo sve što je moguće kao savez kako bismo izvršili pritisak na Rusiju da bi ona, pre svega, priznala da narušava sporazum, a kao drugo, da prestane da narušava“.
Prema podacima Sjedinjenih Američkih Država koje su one predstavile NATO-u, Rusija narušava Sporazum o likvidaciji raketa, razvijajući raketu „Novator“ 9M729. Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova ranije je izjavila da Sjedinjene Američke Države optužuju Rusiju za kršenje Sporazuma, tvrdeći da radijus dejstva rakete 9M729 premašuje parametre dogovorene u ovom dokumentu, ali ne pružaju nikakve dokaze za svoje optužbe.
Sporazum o likvidaciji raketa zabranjuje celu jednu klasu oružja — sve krstareće rakete bazirane na kopnu s dometom od 500 do 5.500 kilometara.