„Slučajevi na koje se pozivaju naše američke kolege nisu tačni. Mi se ne bavimo takvim stvarima. Nikada nećemo nanositi štetu drugim svemirskim letilicama u vreme mira, jer je oštećenje nekog drugog svemirskog broda casus belli. To je povod za rat. Mi se ne bavimo takvim glupostima“, rekao je Rogozin za televiziju „Prvi kanal“.
On je dodao da se „Roskosmos“ kategorički protivi raspoređivanju oružja u svemiru.
„To (militarizacija svemira) je najveća pretnja. Kad živite u paradigmi postojanja dva strateška potencijala, Sjedinjenih Američkih Država i ranije Sovjetskog saveza, sada Rusije, hipotetička razmena udaraca traje oko 30 minuta. Kada koristite svemir kao platformu za raspoređivanje oružja za masovno uništenje, to je već pitanje minuta. Zbog toga smo uvek, i u prošlosti i sada, kategorički protiv postavljanja oružja u svemir“, istakao je Rogozin.
On je podsetio da postojeće vojne svemirske letelice koje imaju i Rusija i SAD nisu oružje, već „oči, uši, miris i vid“.
Što se tiče američkih sankcija prema vojnim proizvodima, one neće biti uspešne, jer se oni prave od domaćih komponenti, a u svemirskoj oblasti Rusija i SAD su u međuzavisnosti, smatra Rogozin.
„Sumnjam da sankcije mogu da imaju značajan uticaj na ove količine i kvalitet proizvodnje. Sve što je trebalo zameniti, već smo zamenili. Od 2014. do 2018. godine izvršen je ogroman rad u pogledu zamene uvoza u delu proizvodnje oružja i vojne tehnike. Što se tiče svemirske tehnike, ne snabdevaju oni nas, mi njih snabdevamo motorima RD-180“, istakao je on.
„Što se tiče raketa, mi ih pravimo sami. Kosmodrom? Mi sve radimo sami. Tu su i motori“, precizirao je Rogozin.
Rogozin je takođe naveo da bi Kina mogla da postane ravnopravan partner Rusije u istraživanju Meseca u narednim godinama.
„Ne isključujemo da naš program za letenje na Mesec i formiranje naučne stanice na površini Meseca verovatno budu realizovani sa našim kineskim kolegama. Oni bi mogli da budu ravnopravni partneri već narednih godina“, rekao je Rogozin.
On je podsetio da će 2021. godine početi prva, za sada bespilotna, ruska misija na Mesec.
„Planiramo sletanje na Mesec, a onda će raditi bušilice. One će sakupljati zemlju koja će biti dostavljena na Zemlju“, naveo je direktor „Roskosmosa“.
Rogozin je napomenuo da Sjedinjene Američke Države bez ruske pomoći neće moći da realizuju svoj lunarni program, jer će im biti potreban partner čije rakete i čiji brodovi mogu da spasu astronaute u vanrednim situacijama.
Rusija će ponovo biti prva na tržištu lansiranja korisnog tereta u svemir pomoću raketa-nosača, istakao je Rogozin.
On je objasnio da će 2019. godine Rusija izvesti drugo lansiranje teške rakete „Angara“, a od 2021. godine će pokrenuti masovnu proizvodnju te rakete-nosača.
„Obećavam vam da ćemo se vratiti i ponovo biti prvi“, naglasio je Rogozin.