„Ruska Federacija nastavlja da napada naš suverenitet, uključujući vode Azovskog mora. Upravo zbog toga povećavamo prisustvo policijskih odreda, odnosno komponente Državne službe za vanredne situacije i Državne pogranične službe. Za nas je principijelno važna bezbednost obale Azovskog mora i naše plovidbe“, rekao je Avakov, a prenela pres-služba Ministarstva unutrašnjih poslova Ukrajine.
Prema navodima pres-službe, Avakov je u subotu proglasio početak rada ronilačko-spasilačke jedinice u Azovskom moru, koja je u sastavu Državne službe za vanredne situacije u Donjeckoj oblasti. Odred ima 54 čoveka i četiri plovila.
Prema rečima Avakova, jedan od glavnih zadataka te jedinice biće humanitarno uklanjanje mina s objekata na vodi i spasavanje građana.
Situacija u Azovskom moru se zaoštrila početkom godine. U martu je Ukrajina zadržala ruski brod „Nord“, podigavši protiv njegovog kapetana optužnicu zbog nezakonite posete Krimu „čiji je cilj da nanese štetu državnim interesima“. U avgustu je u hersonskoj luci zadržan tanker „Mehanik Pogodin“.
Ruske vlasti dejstva Kijeva karakterišu kao „pomorski terorizam“, a odgovorile su povećanjem pograničnih kontrola u svom delu Azovskog mora.
Ukrajinski graničari su tada saopštili da su Rusi počeli „žestoku politiku zadržavanja i pregleda brodova“.
Krimska pogranična uprava Federalne službe bezbednosti Rusije saopštila je da provere vrši u skladu s međunarodnim pomorskim pravom i da nije dobijala primedbe od vlasnika brodova. Ministarstvo inostranih poslova Ukrajine je potom priznalo da ruski graničari ne narušavaju protokole tokom pregleda.
Kijev je kasnije saopštio da namerava da pojača vojno prisustvo u Azovskom moru i da u regionu napravi vojno-mornaričku bazu. U Azovsko more su prebačena dva oklopna broda, „Lubni“ i „Kremenčug“, kao i spasilački brod A500 „Donbas“ i morski šleper A830 „Korec“, koji su u nedelju prošli kroz Kerčki moreuz.