General je priznao da je brodovima za prolaz kroz plitke vode Kerčkog moreuza potrebna pomoć pomorske službe Kerča, iako je bilo kakva saradnja s zvaničnim krimskim institucijama, prema njegovim rečima, zabranjena po ukrajinskom Zakonu o okupiranim teritorijama.
Istovremeno, Marčuk je naglasio da „Donbas“ i „Korec“ nisu borbena, već pomoćna plovila, tako da su njihove posade mogle da prime predstavnike službe na brod. Prema generalovim rečima, ruski pomorski piloti su mirno sproveli ta dva broda u Azovsko more i oni su nastavili dalje, prvo u Marijupolj, a zatim u Berdjansk.
Ranije je pres-služba ukrajinske ratne mornarice na svojoj stranici na Fejsbuku tvrdila da ukrajinski brodovi „nisu tražili dozvolu od zemlje agresora, već su ostvarili pravo na slobodnu plovidbu Kerčkim moreuzom i Azovskim morem“, pri čemu je plovidba do Kerčkog moreuza i kroz njega prošla u teškoj atmosferi.
Ukrajinski brodovi, kontrolni brod A500 „Donbas“ i tegljač A830 „Korec“, u nedelju su prišli obali Krima, prolazeći i kroz isključivo ekonomsku zonu Rusije. U nedelju su oba broda prošla ispod Krimskog mosta.
Brodove ukrajinske mornarice pratili su brodovi obalske straže Pogranične službe FSB Rusije „u skladu sa normama međunarodnog pomorskog prava i u interesu osiguranja bezbednosti Ruske Federacije“, saopštila je pogranična uprava regiona.
Kijev je ranije saopštio o svojoj nameri da ojača svoje prisustvo na Azovskom moru i otvori pomorsku bazu u regionu. U vode Azovskog mora su, osim „Donbasa“ i „Koreca“, prebačena i dva oklopna čamca tipa „Gjurza M“: „Lubni“ i „Kremenčug“.