Ambasada Rusije je ukazala na to da autori teksta objavljenog u „Gardijanu“, prema kojem su ruske diplomate, navodno, pregovarale o mogućnosti bekstva Asanža iz Velike Britanije, nisu tražili komentar od ruske diplomatske misije.
„Ta publikacija nema nikakve veze s realnošću. Ambasada nikada nije razgovarala ni s kolegama iz Ekvadora, niti bilo s kim drugim, o pitanju bilo kakvog učešća Rusije u prekidu boravka Džulijana Asanža u diplomatskoj misiji Ekvadora. Što se tiče tvrdnje da je Kremlj bio spreman da podrži neki tajni plan, ’dozvoljavajući Asanžu da se prebaci u Rusiju‘, nije jasan senzacionalistički ton autora teksta. Rusija se uvek radovala svim gostima iz inostranstva koji dolaze na legalnim osnovama i s dobrim namerama“, navedeno je u saopštenju iz Ambasade Rusije.
Portparol Ambasade Rusije je podsetio da je još 18. septembra britanski ministar kulture Džeremi Rajt izjavio da je neophodno boriti se protiv širenja dezinformacija u medijima i na internetu.
„Današnji tekst ’Gardijana‘ je odličan primer materijala od kojeg bi trebalo zaštiti britanskog čitaoca. Uzgred, uprkos standardima britanske žurnalistike, autori teksta čak i nisu pokušali da uzmu komentar od predstavnika Ambasade pre objavljivanja teksta. Nadamo se da će redakcija ispraviti taj propust i objaviti odgovor“, naveo je portparol Ambasade Rusije u Londonu.
List „Gardijan“ je objavio, pozivajući se na izvore, tekst u kojem tvrdi da su ruske diplomate prošle godine učestvovale u tajnim pregovorima s ljudima bliskim Džulijanu Asanžu i razmatrali s njima mogućnost da osnivaču Vikiliksa pomognu da pobegne iz Ambasade Ekvadora u Londonu.
Prema navodima lista, stvoren je plan operacije koji je trebalo da bude realizovan uoči prošlog Božića: Asanža je trebalo da izvedu iz Ambasade u diplomatskom automobilu i da ga prevezu u drugu zemlju. Izvori navode da je konačno odredište mogla da bude Rusija. Razmatrana je i mogućnost da se Asanž brodom uputi u Ekvador. Od plana se na kraju odustalo, jer je ocenjen kao previše rizičan, piše „Gardijan“.
Prema informacijama izvora lista, u kontaktu s Moskvom je bio Fidel Narvaes, Asanžov poverljivi čovek, koji je ranije bio konzul u Ambasadi Ekvadora u Londonu. U intervjuu listu Narvaes je demantovao da je učestvovao u pregovorima s Rusijom.
Asanž je 2006. godine osnovao sajt Vikiliks koji objavljuje razna tajna ili poverljiva svedočanstva, koja razotkrivaju korupciju i zloupotrebe.
Kao prvobitni cilj Vikiliksa bilo je označeno razotkrivanje korupcije u zemljama Srednje Azije, Kine i Rusije, ali je veća pažnja ipak bila posvećena delovanju vlada i korporacija na Zapadu.
Asanž je od 2012. godine u Ambasadi Ekvadora u Londonu. Tada se obratio ekvadorskim vlastima sa zahtevom za politički azil zbog strahovanja da će ga švedske vlasti izručiti Sjedinjenim Američkim Državama zbog njegove delatnosti u Vikiliksu.