Američka ambasadorka i šef Delegacije EU u BiH danas nisu održali predavanje studentima Ekonomskog fakulteta banjalučkog Univerziteta. Da ne bi džabe posezali iz Sarajeva, prodekan za nastavu Ekonomskog fakulteta Saša Petković ih je juče zvanično obavestio da je predavanje otkazano „iz prostog razloga što nije bilo moguće obezbediti dovoljno prisustvo studenata“.
Da li je baš samo ispitni rok kriv za nezainteresovanost studenata, kako je to finim rečima objasnio Petković, manje je bitno. Važna je poruka da američkoj ambasadorki Morin Kormak i šefu delegacije EU Larsu Gunaru Vigemarku danas nije vreme za predavanje na banjalučkom univerzitetu.
Jer ovo nije samo vreme za polaganje ispita, nego i vreme predizborne kampanje za opšte izbore u BiH, koji će biti održani 7. oktobra. A dobro je poznato kakva oni predavanja drže. Samo pre desetak dana su održali jedno takvo kada je Stejt department saopštio da su SAD uvele sankcije upravo profesoru Ekonomskog fakulteta Nikoli Špiriću, koji je izuzetno cenjen i među studentima i među kolegama.
Ali Špirić je i potpredsednik Dodikovog SNSD-a, sa kojim je Vašington na ratnoj nozi, pa pred izbore ne bi škodilo i malo negativne kampanje sa naravno nedokumentovanim optužbama za korupciju. Sve uz zabranu ulaska u SAD profesoru i članovima njegove porodice. Pa ako za njega nema mesta kod Amerikanaca, kako to reče sagovornik Srne sa Ekonomskog fakulteta, ni studenti ne žele američkog ambasadora na fakultetu.
A i nije tajna da je poduži spisak razloga zbog kojih bilo koji zvaničnik američke administracije nije rado viđen gost u Banjaluci. Dovoljan je već onaj da, podrivajući Dejtonski sporazum, godinama rade na razvlašćivanju Republike Srpske, koja je još do 2009, nametanjem volje visokih predstavnika međunarodne zajednice, prenela oko 70 odsto svojih nadležnosti na BiH.
I kakvo bi to predavanje Vigemark i Kormakova mogli da održe na Univerzitetu gde bi, po logici stvari, studentima trebalo da „otvaraju oči“ oni sa profesorskim iskustvom sa drugih fakulteta sličnog profila. Ili makar u slučaju Ekonomskog fakulteta oni čije vođenje uspešnih firmi može da znači primenu nauke na delu. Teško bi se to moglo očekivati od američke ambasadorke, u čijoj biografiji se posle završenog univerziteta, u „rane radove“, do diplomatske karijere, ubrajaju oni u oblasti kulture i medija.
Najverovatnije je, ipak, da je u jeku predizborne kampanje i predavanje trebalo nju da „zasoli“. A kada to američka ambasadorka danas nije uspela u Banjaluci, jeste u medijima. Prenoseći njen razgovor za Radio Slobodnu Evropu, oni su u prvi plan stavili ocenu Kormakove da je zabrinuta zbog atmosfere u kojoj se odvija izborna kampanja.
A posebno je, kaže, brine što „političari koriste laži i strah kao osnovu za ovu kampanju, umesto stvarnih činjenica i onih pitanja koja zaista zabrinjavaju građane“. Odlazeća ambasadorka SAD je, očigledno, bila dovoljno dugo u BiH da bolje od samih građana zna šta ih uistinu brine. Ali studenti su, izgleda, u ispitnom roku imali preča posla od predavanja Kormakove potpomognute Vigemarkom.
Možda će neko reći da je to nedostatak demokratskog sluha da se čuje i drugačije mišljenje, ali crta koja označava minimum interesa, pa i dostojanstva jedne zajednice, entiteta, nacionalnog korpusa, mora da postoji.