Prema njegovim rečima, dve vlade, međutim, moraju da znaju da pronađeno rešenje međunarodna zajednica može da prihvati samo ako doprinosi većoj stabilnosti u regionu.
„Pronađeno bilateralno rešenje ne može da bude na teretu drugih“, poručio je Han na sednici Evropske narodne partije (EPP).
Rekao je i da stabilnost regiona može biti osigurana samo ako sve zemlje Zapadnog Balkana budu članice EU. Dodao je da se radi o „zaokruživanju“, pošto gotovo svaka zemlja Zapadnog Balkana već ima jednu državu-članicu EU kao suseda.
On je istakao da pre pristupanja EU moraju biti rešeni bilateralni konflikti, te je s tim u vezi zatražio podršku za kompromisno rešenje spora u vezi sa imenom Makedonije.
Grčkim konzervativcima, koji su protiv kompromisa, poručio je da treba da podrže rešenje radi veće stabilnosti, makar to činili samo „ćutanjem“. Ključni za region, dodao je, jesu napori za rešenje kosovskog problema, preneo je Tanjug.
Han je ponovio svoj stav da treba dozvoliti Beogradu i Prištini da pregovaraju i o razmeni teritorija.
Takođe se izjasnio protiv izjava da proširenje mora da se odloži do okončanja unutrašnjih reformi EU. Oba procesa, prema njegovom mišljenju, moraju teći paralelno.
Govoreći o reformama EU, direktno je zatražio ukidanje principa jednoglasnog donošenja odluka u spoljnopolitičkim pitanjima.
U svom obraćanju on je upozorio na opasnost novog zaoštravanja izbegličke krize.
„Oko Evrope postoji situacija gde imamo skoro 22 miliona izbeglica, za koje postoji rizik da mogu da krenu u potragu za putom ka Evropi“, ukazao je Han.