„Evropska unija je takođe zabrinuta da će ’korekcija‘ granica između Srbije i Kosova dati povod Rusiji da od EU zahteva da prizna zakonitost ulaska Krima u sastav Ruske Federacije“, rekao je izvor.
Očekivalo se da će pitanje razmene teritorija između Srbije i Kosova razmotriti ministri spoljnih poslova zemalja-članica EU na neformalnom sastanku u Beču. Međutim, do sada nijedna država EU nije izrazila podršku „korekciji“ granica. Prema mišljenju posmatrača, EU se plaši da je ovo puno negativnih posledica za čitav region Zapadnog Balkana, a posebno za Bosnu i Hercegovinu, gde se lideri Republike Srpske, uglavnom naseljene Srbima, izjašnjavaju za njeno ujedinjenje sa Srbijom.
Krim je postao deo Rusije u martu 2014. godine nakon referenduma održanog posle državnog prevrata u Kijevu. Za ujedinjenje sa Rusijom glasalo je 96,77 odsto birača Republike Krim i 95,6 odsto stanovnika Sevastopolja. Prema rečima predsednika Rusije Vladimira Putina, pitanje Krima je „konačno zatvoreno“.
EU očekuje da će globalni sporazum između Srbije i Kosova biti okončan do proleća 2019. godine. Sledeći sastanak predsednika Srbije Aleksandra Vučića i predsednika samoproglašene republike Kosovo Hašima Tačija o normalizaciji odnosa zakazan je uz posredstvo šefa diplomatije EU Federike Mogerini za 7. septembar u Briselu.