Nova alijansa, u slučaju da bude formirana, trebalo bi da ujedini napore Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Kuvajta, Katara, Omana, Bahreina, Egipta i Jordana u borbi protiv terorizma i ekstremizma, u podršci stabilnosti na Bliskom istoku, a najvažnije u „sprečavanju iranske agresije u regionu“, navodi list reči predstavnika Saveta za nacionalnu bezbednost.
O ciljevima Bliskoistočne strateške alijanse biće izdato zvanično saopštenje 12. i 13. oktobra u Vašingtonu na samitu država Persijskog zaliva.
Ideja stvaranja velikog saveza arapskih država, kako piše list, prvi put se čula 2011. godine, uoči Arapskog proleća.
Vašington joj se vratio 2015. godine, ali administracija tadašnjeg predsednika Baraka Obame, kako piše „Difens njuz“, bila je zaokupljena smanjenjem američkog vojnog prisustva na Bliskom istoku. Sadašnje rukovodstvo SAD, ukazuje list, pokazuje veći interes za taj region, posebno u uslovima zaoštravanja američko-iranskih odnosa zbog čega je ideja stvaranja „arapskog NATO-a“ dobila dodatnu podršku.
Međutim, prema ocenama eksperta čije mišljenje navodi magazin, stvaranje takve alijanse na „antiiranskoj osnovi“ ima malo šansi na uspeh, jer nisu sve potencijalne države-članice Bliskoistočne strateške alijanse spremne da idu protiv Teherana. Osim toga, nesuglasice između nekih arapskih država su toliko jake u ovoj fazi da je teško zamisliti neki jači savez.