„Takve predloge je veoma teško shvatiti za ozbiljno, posebno ako se uzme u obzir da je Rusija, za razliku od SAD, svoj arsenal hemijskog oružja uništila, što je i potvrdila Organizacija za zabranu korišćenja hemijskog naoružanja (OZHO)“, rekao je on za slovački list „Pravda“.
Lavrov je istakao i da će Rusija odgovoriti na sankcije Vašingtona pragmatično i na osnovu principa reciprociteta, ocenivši da su svi pokušaji da se sa Rusijom razgovara jezikom ultimatuma besperspektivni.
Naveo je i da Rusija i dalje ostaje otvorena za uspostavljanje normalnih bilateralnih odnosa na osnovu obostranog poštovanja, uzimajući u obzir interese i jedne i druge zemlje.
Lavrov je dodao i da se nakon susreta ruskog predsednika Vladimira Putina sa njegovim američkim kolegom Donaldom Trampom u Helsinkiju radi na konkretnim koracima, kako bi se uspostavila efikasna saradnja na relaciji Vašington—Moskva, pre svega u oblastima strateške stabilnosti, borbe protiv međunarodnog terorizma, kao i rešavanja drugih regionalnih kriznih situacija.
Osvrnuo se i na pitanje Evrope, rekavši da su sve tvrdnje o tome da Rusija teži da podeli ili oslabi EU apsurdne. „Neprestano smo razgovarali o izgradnji široke i ravnopravne saradnje na evropskom kontinentu, koji je zasnovan na principu jednake i nedeljive bezbednosti“, rekao je Lavrov.
Podsetimo, nove američke sankcije koje je Vašington uveo protiv Rusije zbog incidenta sa trovanjem bivšeg obaveštajca Sergeja Skripalja i njegove ćerke Julije u britanskom Solsberiju, stupile su juče na snagu.
Drugi paket mogao bi biti usvojen u novembru i predviđao bi kreditiranje ruskih pravnih lica, kao i širi segment uvoza i izvoza robe u Rusiju.