„Pojava tako velike grupe brodova Ratne mornarice Rusije je potrebna kako bi se sprečila agresija protiv Sirije, a između ostalog i radi neutralisanja mogućih napada krstarećim raketama morskog baziranja ’tomahavk‘ na objekte sirijske infrastrukture“, rekao je Valuev.
Admiral je naglasio da je prisustvo ruskih ratnih brodova u ovim vodama u skladu sa ratnom doktrinom zemlje i da treba da osigura bezbednost Sirije.
Ranije su neki ruski mediji objavili da je Rusija počela da raspoređuje najmoćniju grupu ratnih brodova od početka učešća u sirijskom konfliktu u Sredozemnom moru. U njenom sastavu su deset brodova, uključujući one koji su naoružani krstarećim raketama „kalibar“, i dve podmornice.
Crnomorska flota je saopštila da su iz Sevastopolja u Sredozemno more otplovila dva broda „Admiral Grigorovič“ i „Admiral Esen“, ali da se radi o planskom prelasku.
Nešto ranije je rusko Ministarstvo saopštilo da tu provokaciju pripremaju teroristi iz grupacije Hajat Tarir aš Šam, kao i da bi potencijalno mesto napada mogao biti grad Džisr eš Šugur.
#Russia has sent substantial naval forces to the eastern Mediterranean. It’s important that all actors in the region exercise restraint. Read my statement in @haaretzcom https://t.co/Wcn3f9B4hz
— Oana Lungescu (@NATOpress) August 28, 2018
Navodni hemijski napad bi mogao da posluži Americi i Francuskoj kao izgovor da bombarduju sirijske državne objekte. U tu svrhu je pre nekoliko dana u Persijski zaliv uplovio američki razarač „Salivans“ sa 56 krstarećih raketa, dok je u avio-bazu Udejd u Kataru prebačen strateški bombarder B-1B sa 24 krstareće rakete „vazduh-zemlja“ AGM-158 JASSM.
Zvanična predstavnica Alijanse Oane Lungesku je pozvala sve prisutne snage u regionu na uzdržanost.
„Rusija je poslala značajne morske snage u istočno Sredozemlje. Važno je da sve strane u regionu pokažu uzdržanost“, napisala je na zvaničnom nalogu na Tviteru Lungesku