Advokat Majkl Koen priznao je da je kao predstavnik Donalda Trampa platio poznatoj glumici u „filmovima za odrasle“ Stormi Denijels i bivšem modelu časopisa „Plejboj“ Karen Mekdugal da tokom predizborne kampanje 2016. godine ne pričaju o svojim „ljubavnim odnosima“ s Trampom.
Zdrav razum kaže da ne treba suditi Koenu, a još manje Trampu, nego dvema damama s nižim nivoom socijalne odgovornosti, koje su u ovom slučaju nastupile u ulogama tipičnih političkih ucenjivača, navodi komentator RIA Novosti i bloger Ivan Danilov.
Amerika nije toliko puritanska zemlja da bi 150.000 dolara koje je Tramp platio za ćutanje porno-glumice i modela „Plejboja“ bili dovoljna osnova za njegov opoziv, makar kad je reč o „masovnim biračima“.
Zbog toga američki tužioci, pred kojima je zadatak da dokažu da je aktuelni predsednik počinio prestup vredan impičmenta, biračima nude drugo tumačenje događaja: Tramp je optužen da je uticao na rezultate izbora koji bi bili potpuno drugačiji da je njegov lični skandal izbio u informaciono polje u jeku predizborne kampanje.
Pokušaj da se Tramp opozove pod izgovorom da je uticao na tok predizborne kampanje suočiće se s veoma ozbiljnim problemima, navodi Ivan Danilov.
Publika ne sme da bude razočarana
Prvi i najočigledniji je povezan s tim što je američka politika jedinstveni sistem koji ne živi prema pisanim zakonima nego po pravilima šou-biznisa. Jedno od najvažnijih pravila šou-biznisa glasi: publika se može i mora obmanjivati, ali nikada ne sme biti razočarana.
Već sada, ako se uzmu u obzir reakcije na društvenim mrežama, očigledno je da su neki Amerikanci razočarani: dve godine im obećavaju da će im prikazati pravi triler s Trampom u ulozi glavnog zlikovca, koji se „prodao tim groznim Rusima koji žele da hakerskim napadima unište američku demokratiju“. Umesto toga, navodi Ivan Danilov, dobijaju potpuno drugačiji film, u kojem Tramp više podseća na junaka vodvilja, dok su u ulogama glavnih zaštitnica američke demokratije odvažne radnice u industriji greha.
Publika počinje da sumnja da su joj prodali karte za pogrešan film. „A gde su obećani Rusi u celoj ovoj priči“, glavno je pitanje koje sledi iz vesti o mogućem impičmentu.
„I ne samo to. Bez obzira na to što malo ko to priznaje, značajan deo publike veruje da je Tramp ispravno postupio. Da ne govorimo o tome da mu mnogi iskreno zavide i ne razumeju zbog čega bi predsednik plaćao političku cenu za svoj lični život“, smatra Ivan Danilov.
Drugi problem, navodi on, jeste Senat SAD, u kojem je potrebno sakupiti dve trećine glasova pristalica impičmenta, kao i u Kongresu. Šanse da na novembarskim izborima demokrate dobiju potrebnu većinu gotovo da ne postoje, a mogućnost da pridobiju dovoljan broj republikanaca takođe je prilično mala.
Sama procedura impičmenta u Senatu organizovana je po modelu sudskog procesa, a predsednik ima mogućnost da se brani. To mu omogućava da lako koristi tu platformu da bi, s medijske i političke tačke gledišta, taj proces protiv sebe pretvorio u proces protiv svojih tužilaca. Pored toga, imaće mogućnost da iskoristi situaciju za to da u javnost izbaci najotrovniji kompromitujući materijal protiv svojih političkih protivnika, pre svega Hilari Klinton, koja, kako kaže Danilov, „u ormaru ima čitav grad leševa“.
Najveći problem kada je o impičmentu reč povezan je s tim da će se tome najverovatnije protiviti čuvari Vol strita. A njihovo mišljenje je veoma ozbiljan argument u svakoj američkoj političkoj zavrzlami, ocenjuje autor.
U jednom nedavnom intervjuu Tramp je izjavio da će pokušaj da se sprovede impičment dovesti do kraha američke ekonomije i berze, te da će svi postati veoma siromašni.
Predstavnici finansijskog sektora nedvosmisleno ističu da se ne mogu upoređivati Tramp i Nikson, koji je uspešno skinut s dužnosti. Oni ukazuju na to da je pre pokušaja opozivanja Niksona tržište bilo u padu, dok tokom Trampovog mandata tržište akcija raste, i ne samo što raste nego i demonstrativno ignoriše bilo kakve skandalozne političke vesti.
Finansijski analitičar Endru Adams izjavio je za televizijski kanal Si-En-Bi-Si da će biti zabrinut samo u slučaju da tržište da povod za zabrinutost.
Nažalost, sve izloženo znači i to da će za mesec-dva politički protivnici Trampa ponovo pokrenuti temu ruskog mešanja u izbore, jer je „ruska zavera“ mnogo perspektivnija. Vrlo ubrzo će u američkom informacionom polju „strašni ruski hakeri“ zameniti modele „Plejboja“, zaključuje Ivan Danilov.