U petak, 24. avgusta, navršava se sto dana od kako je Višinski u zatvoru zbog optužbe Kijeva da je podržavao samoproglašene republike Donbasa i izdaju države. Nije dozvoljeno da ga posete konzularni saradnici Rusije, s obrazloženjem da Višinski ima ukrajinsko državljanstvo.
Ministarstvo inostranih poslova Rusije okarakterisalo je dejstva Kijeva prema RIA Novosti Ukrajina kao proizvoljno ponašanje. Ministar inostranih poslova Sergej Lavrov ih je nazvao neprihvatljivim. Ambasada Rusije uputila je u Ministarstvo inostranih poslova Ukrajine dve note sa zahtevom da prekine nasilje nad predstavnicima medija.
„Bilo koje okrivljeno lice ima pravo na pravedan proces u razumnom roku, u skladu sa Sveopštom deklaracijom o ljudskim pravima. Upravo iz tog razloga odlučno osuđujemo dugo zadržavanje Kirila Višinskog u zatvoru i svih drugih uhapšenih novinara i pozivamo da oni budu pod hitno oslobođeni“, izjavio je Lerut.
Prema njegovim rečima, Međunarodna federacija novinara „osuđuje hapšenje ruskih novinara u Ukrajini, isto kao i ukrajinskih novinara u Rusiji – pod optužbom za špijunažu ili drugim optužbama, jer smatra da je to narušavanje slobode medija, ukoliko te optužbe nisu potvrđene jasnim dokazima“. Lerut nije naveo primere hapšenja ukrajinskih novinara u Rusiji.
Saradnici Službe za bezbednost Ukrajine 15. maja su upali u kancelariju u kojoj rade dopisnici RIA Novosti u Kijevu, izvršili su pretres koji je trajao oko osam sati. Istovremeno je u Kijevu bio uhapšen rukovodilac portala RIA Novosti Ukrajina Kiril Višinski. Osumnjičen je za podršku samoproglašenim republikama Donbasa i veleizdaju zbog novinarskih objava.
Sud u Hersonu 17. maja uhapsio je Višinskog na 60 dana bez mogućnosti puštanja uz kauciju. Odbrana se žalila na ovu odluku Apelacionom sudu Hersonske oblasti, ali je sud tu žalbu odbio. U julu je pritvor Višinskom produžen do 8. septembra.