Pre raspisivanja tendera za dokapitalizaciju Rudarsko-topioničarskog basena (RTB) Bor interesovanje za tu firmu pokazalo je 11 stranih kompanija, po raspisivanju tendera, dokumentaciju koja je koštala 10.000 dolara otkupilo je njih sedam, da bi po otvaranju prispelih ponuda u Ministarstvu privrede konstatovali da su prijave o učešću u postupku privatizacije poslale tri firme, iz Kanade, Kine i Rusije.
Posle 12 godina od prvog pokušaja privatizacije Rudarsko-topioničarskog basena (RTB) Bor, može li se na osnovu upravo otvorenih ponuda prispelih na tender reći da smo na pragu rešenja za dugogodišnju „crnu rupu“ srpske privrede. Šta se može pročitati iz šturog saopštenja, u kome se ne navode ni imena tri firme koje su se javile na tender?
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić kaže da je veoma teško u ovoj fazi na osnovu ovako šture informacije doneti bilo kakav zaključak.
„Pažljivo sam pratio kada je tender raspisan i moram da priznam da sam zbunjen činjenicom da se zapravo sada ne zna da li će država Srbija zadržati većinsko vlasništvo ili će strateški partner možda biti većinski vlasnik. To je za mene veliko iznenađenje, jer sam prema prethodnoj najavi Vlade Srbije razumeo da ulazi u pitanje rešavanja sudbine Bora, tako da će država zadržati većinsko vlasništvo, da traži manjinskog partnera koji će doneti nove tehnologije i ’zapušiti rupe‘ koje postoje u RTB Bor“, kaže Savić za Sputnjik.
On ističe da se, kako sada stvari stoje, ne zna ko će zapravo biti većinski partner. Kaže da će, sudeći po najnovijoj izjavi premijerke Ane Brnabić, pre biti da se u stvari država odriče većinskog vlasništva.
Po oceni profesora Ekonomike industrije nejasno je i šta znači da se od budućeg partnera očekuje da sa 350 miliona dolara dokapitalizuje RTB Bor i da preuzme njegove dugove. Nije precizirano koje, s obzirom na to da je dug kompanije bio 1,1 milijardu evra, od kojih je država preuzela 900 miliona.
Zaista ima mnogo pitanja, a, kako napominje, dodatne nejasnoće izaziva i poprilično neuobičajena situacija, kada javnost nije dobila informaciju o ponudama u vreme koje je sama Vlada Srbije odredila, nego tek negde posle sedam-osam sati i to vrlo šturu.
On smatra da je RTB Bor prilično vruć krompir i da je potpuno jasno da u takvoj situaciji država nema mnogo izbora i da svi koji se javljaju na tender to dobro znaju.
„Neko ko dolazi u RTB Bor u ovoj situaciji najviše bi voleo da bude većinski vlasnik. Ali je stvar države, njene strategije, da li će kako kaže poslovica, ’zaklati vola za jednu šniclu‘. RTB Bor je ipak jedno veoma važno preduzeće, ne samo za zapošljavanje, ne samo za industriju Srbije. To je potencijal za sledećih 50, 100 godina, možda i više“, ističe sagovornik Sputnjika i podseća da je ta kompanija za vreme SFRJ bila jedan od vodećih proizvođača bakra u Evropi i imala proizvodnju veću od 140.000 tona, a sada samo trećinu toga.
Savić ukazuje da u narednom koraku Vlada Srbije od tri prispele ponude treba da izabere najbolju, a država, kako kaže, očigledno insistira na partneru koji će uložiti 350 miliona dolara, preuzeti dugove i zadržati oko 5.000 zaposlenih.
„A u stvari, jedini pravi kriterijum jeste dugoročna perspektiva razvoja Bora, sve drugo je kratkoročno. Imamo mnogo iskustva sa privatizacijom. Obećaju da će zadržati delatnost i radnike i posle nekoliko godina dovedu preduzeće u tešku situaciju“, ističe ovaj ekonomista, koji smatra da ponude treba posmatrati tako što ćemo se opredeljivati prema strateškom cilju, a to je da RTB Bor efikasno funkcioniše, da se valorizuju njegovi potencijali.
„Teško je sad bilo šta ozbiljno reći, 50:50 su šanse da dođemo do dobrog rešenja ili da se opet, kao i u prethodnim slučajevima, ne desi ništa“, kaže oprezno Savić.
A oprez nije na odmet, s obzirom na dugu istoriju pokušaja privatizacije RTB Bora, kada je u dva slučaja sve bilo završeno, ugovor preciziran i ostalo samo da kupac uplati pare, ali od realizacije opet nije bilo ništa.
„Ono što ipak ohrabruje i što je sada možda korak u dobrom pravcu, jeste to što su, ne znam za kanadsku kompaniju, ali sa ruskom i kineskom vođeni preliminarni razgovori, pre nego što je raspisan tender“, ističe sagovornik Sputnjika.