„Sve u svemu, u poslednje vreme su se povećale šanse za političko rešenje sirijskog pitanja, i to je dobro, ali istovremeno još uvek postoje ozbiljni izazovi. Na primer, podeljenost u Siriji, zbog čega postoji mogućnost intenziviranja sukoba. Tokom svog puta pozvao sam strane da ne pretvaraju ove zone deeskalacije u zone razjedinjenosti“, rekao je Sje Sjaojen na brifingu nakon posete Saudijskoj Arabiji, Siriji i Izraelu.
Posleratna obnova Sirije može početi samo uz uslov osnovne bezbednosti, dodao je Sje Sjaojen.
„Nadamo se da će međunarodna zajednica posvetiti više pažnje posleratnoj obnovi Sirije i igrati taktičku ulogu u ovom procesu. To nije pitanje jedne ili dve zemlje. Osim toga, za početak radova na obnovi neophodno je osigurati osnovnu bezbednost“, istakao je on.
Predstavnik kineske vlade je objasnio da je primarni zadatak u ovom trenutku uspostavljanje mira i stabilnosti u zemlji.
„Ako izgradimo put, školu, bolnicu, most, a sutradan ovi objekti budu uništeni ili minirani, kakav je smisao te obnove?“ primetio je on.
On je dodao i da je početak obnove nelogičan ukoliko životi onih koji učestvuju u ovom procesu budu ugroženi.
Kineski izaslanik osvrnuo se i na izveštaje medija o navodnom vojnom mešanju Kine u sirijski sukob.
„Nedavno su se pojavile neke medijske spekulacije da će se Kina umešati u sirijski sukob. To je pogrešna slika kineske politike. Ovi arapski meidji, koji su objavili takav materijal, kasnije su objasnili da Kina nije vojno prisutna u Siriji. Kina se snažno zalaže za rešavanje sukoba mirnim sredstvima… Kina nikada nije slala svoje trupe u Siriju“, naglasio je Se.
Do danas su u Siriji, u kojoj se od 2011. vodi oružani sukob, formirane četiri zone deeskalacije: jedna u Idlibu, koja obuhvata i deo provincije Hama, druga severno od Homsa, treća u Istočnoj Guti u predgrađu Damaska i četvrta — u provinciji Dera na granici Sirije sa Jordanom.
Sporazum o uvođenju zona deeskalacije postignut je u Astani na pregovorima zemalja-garanata primirja u Siriji — Rusije, Turske i Irana.