U okviru projekta „Orlan“ od 1973. do 1989. su u Baltičkom brodogradilištu izgrađene četiri krstarice: „Admiral Ušakov“, „Admiral Lazarev“, „Admiral Nahimov“ i „Petar Veliki“. Od njih se koristi samo „Petar Veliki“, admiralski brod Severne flote. „Admiral Nahimov“ je u procesu modernizacije. Brodovi tog projekta opremljeni su sa 20 lansera sa krstarećim protivbrodnim raketama P-700 „Granit“ sa nuklearnim punjenjem.
„Brzi i moćni, brodovi projekta ’Orlan‘ napravljeni su za uništavanje američkih nuklearnih nosača aviona, koji bi mogli da predstavljaju pretnju za ruske podmornice i teritoriju zemlje“, ističe kolumnista lista Kajl Mizokami.
Što se tiče SAD, na spisku se od američkih brodova nalaze raketne krstarice klase „Tikonderoga“ i razarači tipa „Arli Berk“. Oni se odlikuju prisustvom višenamenskog sistema za borbeno informisanje „Idžis“ sa vođenim raketama SM-3.
„Brodovi klase ’Tikonderoga‘ imaju jedan od najvećih arsenala raketa na svetu. Oni mogu da nose do 122 različite vrste raketa: SM-2, SM-6 i SM-3, RIM-17 ’Si sperou‘, ’tomahavke‘ i protivpodmorničke rakete ASROC“, navodi se u članku.
Najmoćniji japanski brodovi su, prema mišljenju stručnjaka, brodovi klase „Kongo“. Mizokami smatra da ti brodovi predstavljaju gotovo pravu kopiju američkih borbenih brodova klase „Arli Berk“.
„Bojni brodovi klase ’Kongo‘ smatraju se zaštitnicima Japana. Sa raketama SM-3 za zaštitu velikog dela zemlje od napada balističkim raketama dovoljna su samo dva ili tri broda koji se obično nalaze na moru“, piše Mizokami.
Kina je na spisku predstavljena perspektivnim razaračima tipa 055, koji bi trebalo da budu najveći na svetu nakon američkih razarača „Zumvalt“. Planirano je da brodovi budu naoružani sa 112 raketa različitog tipa integrisanih u sistem „Idžis“.