Nemačka kancelarka Angela Merkel je izrazila nadu da će početkom naredne školske godine u Ukrajini ponovo zavladati mir. Ona je saopštila da sa ruskim predsednikom namerava da razgovara o krizi u Ukrajini i slanju mirovne misije u Donbas.
„Razgovaraćemo o mogućem formiranju misije Ujedinjenih nacija koja bi mogla da odigra ulogu u mirovnom procesu (u Ukrajini). Nemačka je spremna da tu preuzme odgovornost“, izjavila je Merkelkova na pres-konferenciji.
Ona je saopštila da će i nakon puštanja u rad „Severnog toka 2“ Ukrajina ostati tranzitna zemlja za ruski gas.
Osim Ukrajine, teme razgovora dvoje lidera će biti i iranski nuklearni program i Sirija, gde se vide pozitivni pomaci, izjavila je Merkelova.
Nemačka kancelarka je sigurna da se sva sporna pitanja mogu rešiti dijalogom.
Ruski predsednik Vladimir Putin je naglasio da Rusija pridaje veliki značaj razvoju saradnje sa Nemačkom, među kojima je prioritet — energetika.
On je dodao da se potrebe za ruskim gasom stalno povećavaju, ove godine za 13 odsto.
„Realizacija ‘Severnog toka 2’ će omogućiti da se modernizuje evropski gasovodni sistem, diverzifikuju trase isporuka i minimizuju tranzitni rizici. On će omogućiti da se zadovolji rast potražnje Evrope za energentima“, izjavio je Putin.
Međutim, on ne isključuje mogućnost tranzita gasa preko Ukrajine
„Želim da naglasim da je glavno da ukrajinski tranzit — on je za nas tradicionalan — bude u skladu sa ekonomskim zahtevima“, rekao je Putin.
Šef države je još jednom ponovio da je ovaj energetski projekat isključivo ekonomski i ne zatvara mogućnost tranzita gasa preko ukrajinske teritorije.
On je nazvao prisustvo na svadbi u Austriji privatnom posetom, koja je bila „vrlo prijatna“.
Ruski lider je poručio da sve mora biti urađeno za sirijske izbeglice kako bi se vratile u svoju zemlju.
Putin je rekao i da je Siriji potrebna pomoć za obnovu i kako bi se osigurao bezbedan povratak izbeglica svojim domovima.