„Maskova prednost nije u ponovnoj upotrebi, već u tome da mu američka Vlada daje mogućnost da dampinguje na tržištu. A za Pentagon Mask prodaje lansiranja dva puta skuplje i pokriva svoje gubitke na komercijalnom tržištu ’ubijajući‘ konkurente iza kojih ne stoji tako velikodušna država“, rekao je Rogozin.
On je istakao da „Roskosmos“ traži različite opcije za smanjenje troškova lansiranja, uključujući i u okviru koncepta višekratne upotrebe najskupljih delova raketa. „Sojuz-5“ obećava da će postati uspešan ruski komercijalni nosač i njegova cena „ne bi trebalo da prelazi cenu naših direktnih konkurenata“, dodao je Rogozin.
Prema njegovim rečima, uzimajući u obzir severnu lokaciju svih startnih pozicija Rusije u poređenju sa konkurentima, „Sojuz-5“ bi trebalo da bude i jeftiniji i moćniji od sličnih raketa srednje klase strane proizvodnje.
„Sojuz-5“ razvija raketno-kosmička korporacija „Energija“. Troškovi izrade ovog nosača iznosiće 61,198 milijardi rubalja (795.700.180,79 evra). Testiranje letova rakete planirano je na Bajkonuru 2022. godine: ona bi trebalo da izvede u orbitu u bespilotnoj varijanti perspektivni transportni svemirski brod „Federacija“.
Najuspešnija raketa sa komercijalnog gledišta trenutno je „Falkon 9“ kompanije „Spejsiks“. Jedna od verzija ovog nosača ima višekratnu prvu fazu. Prema podacima otvorenih izvora, lansiranje „Falkona 9“, u zavisnosti od verzije, košta od 55 do 65 miliona dolara.