„U poslednje tri godine, Narodno-oslobodilačka armija Kine brzo je proširila područje operacije bombardera i stekla iskustva u pomorskim regijama i njena vojska verovatno izvodi vežbe za napade na SAD i naše saveznike“, objavio je Pentagon u izveštaju.
Pentagon je, takođe, naveo da Kina razvija nuklearne sposobnosti na bombarderima dalekog dometa i da su kineske vazduhoplovne snage „dobile novu nuklearnu misiju“, prenosi Si-En-En.
„Upotreba nuklearno sposobnih bombardera po prvi put bi pružila Kini nuklearnu trijadu sistema na kopnu, moru i u vazduhu“, stoji u godišnjem izveštaju Pentagona.
Kineski predsednik Si Đinping nije krio svoju želju da modernizuje vojne snage, uz borbu protiv korupcije i modernizaciju vojne opreme.
U Pentagonovom izveštaju stoji da „kineska vojska prolazi kroz najveće restrukturiranje u svojoj istoriji, da bi postala sposobna da se bori u udruženim operacijama“.
Prema izveštaju objavljenom u četvrtak, Kina radi na „strateškim dalekometnim bombarderima sa nuklearnim sposobnostima, koji bi mogli postati funkcionalni u narednih 10 godina“.
U izveštaju se procenjuje i da Kina troši na odbranu oko 190 milijardi dolara, trećinu izdvajanja SAD.
Očekuje se da će kineski budžet za vojsku dostići 240 milijardi u narednih 10 godina.
Kina, kaže se u izveštaju, restrukturira svoje snage da se „bore i pobede“.
U izveštaju se ističe da Kina razvija svemirski program, uprkos javnom stavu protiv militarizacije svemira.