Merkelova je bila jedan od najogorčenijih kritičara Putina posle „aneksije Krima 2014. godine“, zbog čega su se odnosi dveju zemalja pogoršali više nego ikad u proteklih nekoliko decenija.
U subotu će, međutim, nemačka kancelarka primiti ruskog predsednika u baroknom dvorcu iz 18. veka nedaleko od Berlina. To će biti prvi bilateralni sastanak dvoje lidera u Nemačkoj posle više od pet godina, kao i važan korak unapred kada je reč o prekidanju izolacije Rusije i potvrđivanju ključne uloge Merkelove u Evropi bez obzira na njen neuspeh na izborima, ocenjuje autor teksta.
„Merkelova je oprezna, a Putin to koristi“, naveo je nemački analitičar iz Saveta Evrope Jozef Janing. Prema njegovim rečima, nakon Trampovog susreta s Putinom i kritike američkog presednika upućene Merkelovoj i nemačkoj ekonomiji, „nemačka kancelarka ima potrebu da uspostavi sopstveni kontakt s Putinom“.
Analitičar tvrdi da nemačka kancelarka ne želi da odustane od šanse da Putina zadrži u granicama prihvatljivim za Nemačku.
Iako zvaničnici dveju zemalja ne pridaju preveliki značaj Putinovoj poseti Berlinu, poziv je usledio nakon što se Tramp prošlog meseca obrušio na Nemačku izjavivši da je ona „potpuno pod kontrolom Rusije“ zbog zavisnosti od isporuka prirodnog gasa iz Moskve.
„Blumberg“ podseća da Kremlj posmatra nesuglasice SAD i Evrope povodom trgovine i iranskog nuklearnog programa kao šansu za Rusiju da popravi odnose s Nemačkom i da se predstavi kao pouzdaniji partner u pregovorima.
Prema rečima zvaničnika obeju zemalja, na dnevnom redu sastanka u Nemačkoj biće sirijski i ukrajinski sukob.
Kada je reč o ukrajinskom pitanju, neće biti nikakvog napretka, mada je „za Putina korisno da sarađuje s Merkelovom, jer u Evropi nema nikog drugog na koga može da računa“, smatra generalni direktor Ruskog saveta za međunarodne poslove Andrej Kortunov.
„Merkelova shvata da je došlo vreme da se traže mogućnosti s Rusijom“, naveo je savetnik „Gasproma“ za evropska pitanja Aleksandar Rar. „Ako se može učiniti korak napred u vezi sa Sirijom, energetskim pitanjima ili Ukrajinom, to će biti korisno za Nemačku kao lidera Evrope“.
„Poslednjih meseci razmena Nemačke i Rusije je vidno povećana“, saopštio je predsednik Istočnog komiteta za nemačku ekonomiju Volfgang Bjuhele i zaključio: „Raduje taj razvoj događaja“.
„Blumberg“ tvrdi da bi se na sastanku u subotu moglo naći vremena i za razgovor o ekonomskoj krizi u Turskoj. Mogući napad sirijske vlade na provinciju Idlib, koja je pod kontrolom pobunjenika, mogao bi da isprovocira još jedan talas izbeglica, što će predsedniku Turske Redžepu Tajipu Erdoganu dati mogućnost da dobije pomoć od Zapada, ukoliko odluči da otvori turske granice za migrante, tvrdi Džejkob Funk Kirkegard iz Instituta za međunarodnu ekonomiju iz Vašingtona.
Imajući u vidu sve veći konflikt Trampa s Turskom, Merkelova ne bi volela da se Erdogan zbog Vašingtona približi Moskvi, smatra Jozef Janing. „Ona ne bi želela da Putin odvoji Tursku od NATO-a“, zaključuje Janing.