Najveći propust zapadnih obaveštajnih službi bio je to što nisu primetile raskol između Kine i Sovjetskog Saveza u vreme Hladnog rata, a danas bi to moglo da se ponovi zbog zanemarivanja potencijala novonastalog saveza.
Britanski list ocenjuje i da je mišljenje Zapada da Rusija i Kina nikada neće istinski da se sprijatelje pogrešno i opasno.
Međutim, Kina i Rusija su zamenile mesta — ako je Sovjetski Savez Kini nekada bio „stariji brat“, Rusija je Kini sada „mlađa sestra“, a to se ogleda pre svega u tome što je ruska ekonomija blizu 10 puta manja od kineske.
Uprkos tome, njihov savez, ekonomski gledano, važan je za obe strane — Kina je najveći uvoznik nafte u svetu, a Rusija je postala njen najveći snabdevač.
Pored ekonomskih veza, dodaje list, važne su i ostale komponente, a pre svega prijateljstvo koje se može primetiti prilikom sastanaka dvojice lidera — Vladimira Putina i Si Đinpinga.
Upravo je stoga legendarni američki diplomata Henri Kisindžer predlagao predsedniku SAD Donaldu Trampu da sarađuje sa Rusijom kako bi se predupredio pretnje od jačanja Kine. Bivši državni sekretar SAD, koji je stvorio i sproveo u delo poznatu taktiku obuzdavanja SSSR-a, savetovao je američkom predsedniku da potpuno preuzme njegovu šemu.
Međutim, ako je suditi po trenutnoj političkoj poziciji Vašingtona, teško da će Tramp tu uspeti bilo šta da učini. Možda će onaj ko zameni Trampa shvatiti koliko je ozbiljna alijansa između Rusije i Kine, i koliku će štetu naneti američkim interesima, zaključuje list.