U ruskoj Dumi upozoravaju da će američke mere pretvoriti sistem međunarodnog prava u „teatar apsurda“, dok su u Savetu Federacije uvereni da Vašington koristi takve mere radi obuzdavanja Rusije i promovisanja sopstvenih komercijalnih interesa.
„Sankciona politika Sjedinjenih Država je njihov instrument pritiska na konkurenciju na svetskim tržištima, na demokratiju, tj. na sve što su Amerikanci decenijama propagirali kao svoje tekovine i osnovne vrednosti. Zapravo, sve je potpuno suprotno. Sankcije koje uvode protiv Rusije, Kine, Irana su mehanizmi za potkopavanje suvereniteta država, kao i trgovine“, navodi senator Morozov Sputnjik.
On ističe da je i „slučaj Skripalj“ deo taktike koju Amerikanci sa svojim anglosaksonskim partnerima sprovode po čitavom svetu.
„Prvo smisle mit, isprovociraju neku situaciju, a onda počinju da snažno pritiskaju sve medije, manipulišući javnim mnjenjem. Ta taktika danas prevazilazi sve granice“, kaže senator.
Stručnjak za međunarodnu politiku sa Visoke škole ekonomije Dmitrij Oficerov Beljski nije iznenađen novim merama Vašingtona, a za naš portal kaže:
„Američke sankcije nemaju nikakve neposredne veze sa događajima u Solsberiju. Sankcije su dugoročna politika Sjedinjenih Država prema Rusiji, koja u principu ne zavisi od postupaka same Rusije. Shodno tome, ne treba ni da razmišljamo o ukidanju američkih sankcija narednih godina. Razlog za uvođenje novih sankcija može biti bukvalno bilo šta. Što se tiče evropskih sankcija, tu može biti pomaka ako Evropljani u kontekstu pogoršanja međusobnih odnosa sa SAD osete da su slobodni od američke politike i da mogu da se distanciraju od nje, ali zasad je o tome rano govoriti“.
Andrej Suzdaljcev sa Fakulteta za međunarodnu politiku i privredu primećuje u izjavi za Sputnjik da je već postalo uobičajeno da zapadne zemlje bez dokaza optužuju Rusiju.
„To odgovara standardima zapadnog sveta. Na kraju dobijamo zatvoreni krug: oni počinju kampanju računajući da će pre ili kasnije Rusija nešto reći. A kad se to ne desi, moraju sami sebe da opravdavaju. Mala laž rađa veliku laž. Jednom će se to završiti teškim skandalom, s obzirom na tradicije njihovih političkih elita. I u toj engleskoj eliti pojaviće se ljudi koji će nam ispričati šta se tu stvarno dešavalo“, uveren je Suzdaljcev.
Parlamentarci najavljuju i mogućnost primene zakona o kontrasankcijama. Šef odbora Saveta Federacije za budžet Sergej Rjabuhin veruje da bi Rusija mogla, kao odgovor, da donese odluku o stopiranju izvoza raketnih motora Americi. Senator Igor Morozov ističe pak da Rusija svakako ima instrumente da uzvrati na takve mere.
„Jedan od njih je da sa svim našim partnerima u ekonomskim integracionim organizacijama pređemo na nacionalne valute. Isključenje dolara iz prometa, pre sveta u sferi nafte i gasa, biće naš veoma ozbiljan odgovor“, zaključuje ruski senator.
Sjedinjene Države uvele su nove sankcije Rusiji zbog navodne upotrebe hemijskog oružja u britanskom Solsberiju. Sankcije će stupiti na snagu 22. avgusta, a podrazumevaju potpunu zabranu izvoza elektronskih uređaja i opreme dvojne namene u Rusiju.
Kako je najavljeno iz Stejt departmenta, drugi paket sankcija, ukoliko Rusija ne bude garantovala da neće koristiti hemijsko oružje u budućnosti, mogao bi da uključi smanjivanje nivoa diplomatskih odnosa, zabranu letova u SAD ruskoj avio-kompaniji „Aeroflotu“ i gotovo potpuni prekid američkog izvoza. Britanija je, očekivano, pozdravila nove sankcije.
Iz Ambasade Rusije u Vašingtonu kažu da su „drakonske“ sankcije uvedene pod lažnim izgovorom trovanja bivšeg obaveštajca Sergeja Skripalja i njegove ćerke Julije u Britaniji, pri čemu američka strana nije predočila nikakva objašnjenja za takve mere.