„Danas desetine medija traže da se prokomentariše američki spin o nekakvim predlozima u vezi s razoružavanjem koje je navodno ruska strana iznela tokom samita u Helsinkiju… Pre nego što pozovu druge zemlje da se ponašaju kako treba i da poštuju međunarodno pravo, SAD bi mogle da daju primer i da prestanu da manipulišu prepisima iz zatvorenih dokumenata i sa sastanaka. Uključujući nepostojeće“, napisala je Zaharova na Fejsbuku.
Ona je podsetila da je „curenje informacija“ s američke strane redovna pojava.
„Otprilike jednom mesečno. Imam pitanje: o kakvom mešanju Rusije u američke izbore može da se govori, ako u SAD ne mogu da sačuvaju u tajnosti čak ni sadržaj predsedničkih pregovora? Da američke specijalne službe imaju bilo kakve dokaze o ’ruskom tragu‘, one bi odmah pustile da oni ’procure‘. Odmah“, dodala je Zaharova.
„Zbog čega bismo se mešali u izbore u zemlji koja ionako, bez mešanja, bez hakera i specijalnih agenata inostranih specijalnih službi otkriva poverljivu tematiku“, zaključila je Zaharova.
Ranije je list „Politiko“ saopštio da je predsednik Rusije Vladimir Putin na sastanku u Helsinkiju izneo predsedniku SAD Donaldu Trampu niz predloga o kontroli naoružanja, uključujući održavanje pregovora o ograničavanju nuklearnog oružja, produžavanje za pet godina Sporazuma o smanjenju količine nuklearnog naoružanja (SNV3) čiji rok ističe 2021. godine, kao i zabranu razmeštanja oružja u kosmosu.
„Politiko“ piše da je Moskva predložila da se potvrdi i privrženost Sporazumu o likvidaciji raketa srednjeg i malog dometa.
Tramp i Putin su se sastali 16. jula u Helsinkiju. Predsednici su prvo više od dva sata razgovarali u četiri oka, a nakon toga su delegacije razgovarale u proširenom sastavu i održale konferenciju za novinare. Nakon sastanka, lideri su saopštili da su zainteresovani za poboljšanje odnosa dveju zemalja.