Američki predsednik Donald Tramp ne samo da je uveo novi set ekonomskih sankcija Iranu, već je i zapretio kompanijama koje sarađuju sa Teheranom da neće moći istovremeno da posluju i sa Sjedinjenim Državama.
Evropa se, po svoj prilici, prepoznala u Trampovoj poruci, pa je visoka predstavnica za spoljnu politiku Federika Mogerini izjavila da Evropska unija ohrabruje preduzeća da povećaju svoje poslovanje sa Iranom, jer ta zemlja poštuje obaveze iz nuklearnog sporazuma.
Na pitanje da li će Iran dodatno produbiti jaz između Vašingtona i Brisela, politikolog Stevan Gajić sa Instituta za evropske studije za Sputnjik kaže da već nekoliko godina živimo jedan period trgovinskih ratova, koji se dešavaju na globalnom nivou.
„Sve je počelo sa uvođenjem sankcija Rusiji, a nedavno je praktično otvoren i trgovinski sukob između SAD i Kine, što govori da Amerika sa Trampom na čelu, sa tim svojevrsnim povratkom Monroove doktrine ’Amerika Amerikancima‘, ulazi u ekonomski izolacionizam. Sankcije koje su SAD uvele Iranu mogle bi, između ostalog, biti i mala osveta američkog predsednika, jer je njegova ponuda da se sastane sa iranskim rukovodstvom primljena vrlo negativno“, objašnjava Gajić.
Prema njegovim rečima, SAD se vode sa jedne strane ekonomskim, a sa druge političkim interesima, dok EU prosto želi da nastavi Obaminu doktrinu, odnosno politiku „otopljavanja“ odnosa sa Teheranom, pre svega zato što je Iran Uniji značajan trgovinski partner, ali i zato što je to jedna od zemalja sa najvećim rezervama nafte i prirodnog gasa, koji je itekako potreban Evropi.
Zato, veruje Gajić, Evropa neće tek tako odustati od svojih interesa.
„Međutim, ukoliko se Amerika bude pridržavala svojih pretnji da neće sarađivati sa kompanijama koje sarađuju sa Iranom, onda će se trgovinski rat koji već duže vreme postoji na jednom tišem nivou između Evrope i SAD, još više razbuktati i dodatno oslabiti tu evroatlantsku konekciju. To će, konačno, biti vrlo opasno i za opstanak NATO-a, zbog čega i vidimo tu nervozu i grozničavu želju da se preostale zemlje Balkana koje nisu članice Alijanse pod hitno uguraju u taj pakt“, kategoričan je Gajić.
Naš sagovornik ne misli da će najnoviji Trampov potez dovesti do toga da u trouglu SAD-Teheran-EU svi budu gubitnici. Naprotiv.
„Evropski narodi mogu dosta da dobiju ukoliko se razlabavi ta evroatlantska bezbednosna veza, a od toga mogu da imaju koristi i američki građani“, napominje Gajić.
Kako kaže, treba imati na umu da je vrlo važan faktor koji je uticao na novo uvođenje sankcija Teheranu izražena proizraelska politika koju Tramp vodi od početka, odnosno njegov zet Džerard Kušner. On je, dodaje Gajić, izuzetno uticajan i u odličnim je odnosima sa prestolonaslednikom Saudijske Arabije, koja je saveznik Izraela.
„Izrael i Saudijci vide Iran kao svog glavnog neprijatelja, između ostalog i zbog toga što su upravo Iran i šiitski pokret Hezbolah u ključnim momentima sirijskog rata stali na stranu sirijskog predsednika Asada, stranu koju i Izrael i Saudijska Arabije vide kao neprijateljsku. U tom smislu ovaj pritisak na Teheran ne treba da čudi, mada se sa Trampom nikad ne zna. Slična stvar je bila i sa Severnom Korejom, pa smo na kraju imali vrlo srdačan susret američkog i severnokorejskog predsednika“, primećuje Gajić.