Takmičenje „Inžinjerijska formula“ održano je na vojnom poligonu „Volžski“ u ruskoj Volgogradskoj oblasti, a naši inžinjerci se već 8. avgusta, posle tronedeljnog boravka u Rusiji, vraćaju u Srbiju.
U finalnim borbama učesnici su imali zadatak da savladaju tešku stazu, dugu 2,6 kilometra, da iskopaju duboke rovove, prebace tehniku na drugu obalu reke Ahtuba, sagrade odbrambeno utvrđenje, iskopaju protivtenkovske rovove i još mnogo toga.
Vojnici su svoje zadatke izvršavali u uslovima sličnim borbenim i pod neprijateljskom „vatrom“. Atmosferu pravog boja stvarali su i preleti aviona.
Svaku ekipu činilo je po deset vojnika, koji su na raspolaganju imali po četiri inženjerijske mašine — mašine za raščišćavanje prepreka, dozera, rovokopača i plivajućeg transportera.
Ovakav rezultat srpskih inžinjeraca se smatra dobrim, naročito zbog toga što Vojska Srbije ne raspolaže takvom tehnikom i naši vojnici dosad nisu imali iskustva rada na njima.
„U izuzetno neizvesnoj borbi na takmičenju ’Inžinjerijska formula‘ naši inžinjerci su pokazali da su ravnopravni sa ostalim učesnicima. Iako smo nastupali na tehnici koju nemamo u opremi naših jedinica, uspeli smo da se pripremimo i predstavimo Vojsku Srbije u najboljem svetlu. Uslovi na stazi su bili teški. Na temperaturi od 32 stepena Celzijusova, u većem delu, staza i prepreke se skoro nisu videli od gustih oblaka prašine, koja je ostajala iza mašina koje su prosto letele po peskovitoj obali reke Ahtuba“, rekao je za Sputnjik rukovodilac naše ekipe, pukovnik Dragan Bojić.
Finale na poligonu „Voložski“ pratilo je oko dve hiljade ljudi, a na tribinama nije bilo nijednog slobodnog mesta.
Srpska ekipa se sada priprema za povratak u Srbiju, zadovoljna svojim učešćem, postignutim rezultatima, stečenim iskustvima i novim kontaktima koje je stekla u Rusiji.
„Uslovi za smeštaj i život za sve učesnike takmičenja su bili na najvišem nivou. Objekat za smeštaj i trpezarija su novoizgrađeni objekti. Svi učesnici su bili smešteni u četvorokrevetnim sobama. Hrana je bila vrhunski pripremljena. Dva do tri puta u toku sedmice su pripremana i nacionalna jela. Gostoprimljivi domaćini su nam stvorili uslove da se osećamo kao kod kuće“, istakao je pukovnik Bojić.
Rusko vojno rukovodstvo zadovoljno je rezultatom svoje ekipe i održavanjem međunarodnog takmičenja. Sledeće godine, prema rečima načelnika inžinjerije Oružanih snaga Rusije Jurija Stavickog, neke faze ovog takmičenja biće još složenije i teže.
Stavicki smatra da Vojne igre doprinose zbližavanju vojski različitih zemalja i pružaju mogućnost da se razmene iskustva.
On je, kao primer, naveo kao primer pakistansku ekipu, koja prvi put učestvuje na „vojnoj Olimpijadi u Rusiji“ i koja je prvi put imala priliku da radi na ruskoj tehnici. Kako je naveo, ruska vojska joj je pomogla da se obuči, i Pakistanci su to dobro savladali.
Osim toga, „Inžinjerijska formula“ promoviše i razvoj vojne trgovine sa inostranstvom, a prema rečima ruskog načelnika, Pakistan i Srbija su pokazali interesovanje za rusku tehniku, pa postoji mogućnost da se u perspektivi u tom pravcu razvije saradnja.
Vojsku Srbije na 4. Međunarodnim vojnim igrama, koje se održavaju u Rusiji i još šest zemalja, osim inžinjerije predstavljaju i tenkisti, koji su se plasirali u polufinale „Tenkovskog biatlona“.
U polufinalu učestvuje 12 zemalja od ukupno 22 zemlje-učesnice, a polufinalna trka, u kojoj će nastupiti tenkisti Vojske Srbije, zajedno sa Belorusijom, Kazahstanom i Indijom, na rasporedu je u četvrtak, 9. avgusta.
Srbiju na „vojnoj Olimpijadi“ predstavljaju i snajperisti, koji se takmiče u Belorusiji, u disciplini „Snajperska granica“. Naši snajperisti nisu uspeli da se plasiraju u finale u kome će se za zvanje najbolje ekipe boriti Belorusija, Kazahstan, Rusija i Kina.