Atentat na predsednika Venecuele Nikolasa Madura nije prvi takav pokušaj, ističe sociolog Trivo Inđić, bivši ambasador SRJ u Španiji. Maduro je, prema njegovim rečima, odavno meta i opozicije u zemlji, i činilaca iz inostranstva kojima je cilj da ga nasilno svrgnu sa vlasti.
„Ovo što je urađeno na vojnoj paradi povodom 81. godišnjice oružanih snaga je primer kako se upotrebom najnovijih tehnologija, što podseća na ono što su SAD već radile u Siriji i Iraku, nastupa u situacijama koje su krajnje osetljive i kada SAD pokušavaju da svrgnu tzv. političke protivnike, ne birajući sredstva. Mislim da je sve ovo organizovano ne samo uz pomoć jednog dela opozicije u zemlji, nego i iz inostranstva“, kaže Inđić za Sputnjik.
Situacija u Venecueli je teška zbog toga što je već godinama izložena tzv. ekonomskim i političkim blokadama, a bolivarski režim kojeg predstavlja Maduro, nastoji se oboriti svim sredstvima kojima raspolažu SAD, smatra sagovornik Sputnjika.
„Predsednik Tramp je odavno obećao da će srediti situaciju u Venecueli, uključujući i vojnu intervenciju. Meni lično se čini da je ovo što se desilo sa dronovima na vojnoj paradi samo nastavak tih vojnih, ekonomskih i političkih pritisaka koje SAD primenjuju prema Venecueli. U biti, tu nema ništa novo“, kaže Inđić.
Dodaje da je Venecuela odavno trn u oku svojim susedima koji su „legli na rudu jedne nove, agresivne severnoameričke politike prema Latinskoj Americi“. U pitanju su, ovog puta i Kolumbija i Brazil — direktno okruženje Venecuele, a ne samo SAD.
Inđić strahuje da će SAD doći u iskušenje da ponovo protiv Venecuele upotrebe takva sredstva koja su protivna svakoj ideji međunarodnog prava i političke saradnje u okviru legalnih institucija.
Predsednik Maduro je optužio desničare iz Venecuele i Kolumbije da stoje iza napada dronovima, dok je organizacija „Flanelski vojnici“, koja ima veze sa bivšim policajcem Oskarom Peresom, koji je u junu 2017. godine predvodio napad helikopterom na vladine zgrade u Karakasu, preuzela odgovornost za napad.
Inđić kaže da su takve fantomske, paravojne i parapolitičke organizacije prilično učestale na području Latinske Amerike.
„To je okušano sredstvo politike SAD da privede redu i praktično potčini zemlje Latinske Amerike. To se radi u Meksiku, to se radilo i u Čileu od vremena Aljendea i to se radi i u Brazilu danas. Venecuela je tu zaista jedna osetljiva tačka zbog toga što istrajava u tom konfliktu uprkos ogromnim naporima spolja i mobilizaciji opozicije iznutra. Pre svega, tu mislim na mobilizaciju stranog kapitala i medija koji, naravno, legalno rade u Venecueli. Mislim da se time stvara jedan privid haosa da bi se prosto blokirala jedna nezavisna i levo orijentisana zemlja“, kaže naš sagovornik.
Reč je o delu Trampove ofanzive prema Latinskoj Americi danas, ne bi li se ponovo taj deo sveta vratio na represivne i militarističke režime, zaključio je Inđić.