Plavo-bele majice i beretke danas u Rusiji nose svi — i vojska i građani. Čak i najmlađi nose obeležja tih jedinica, kojima se cela zemlja ponosi.
Gradom se pronose zastave Vazdušno-desantne vojske, u čijem je središtu otvoreni zlatni padobran sa figurom padobranca i dva aviona sa obe strane. Na nekima od njih napisan je i slogan VDV-a: „Niko osim nas“.
Taj slogan, koji je svojevremeno izgovorio legendarni komandant i osnivač „krilate pešadije“ Vasilij Margelov, danas kliče cela Rusija.
Definitivno niko osim pripadnika VDV-a ne praznuje svoj profesionalni praznik s takvom radošću i tako masovno. Svake godine na Ilindan, 2. avgusta, organizuju se koncerti, izložbe, narodne šetnje i tradicionalna kupanja u fontanama. Slavi se na ulicama, trgovima, u parkovima. Na licima se vide sreća i ponos.
Crvenim trgom danas se ori: „Rusija, Rusija“ i „Ura, ura“, a čuju se i pozivi: „Za VDV!“. Na sceni, uz zidine Kremlja, ansambl pesama i igara Vazdušno-desantne vojske i drugi vojni orkestri i umetnici izvode vojne i rodoljubive pesme i govore stihove u čast „desantnika“ i svoje zemlje Rusije.
Građani iskazuju poštovanje prema svojoj vojsci, fotografišu se sa vojnicima i upućuju im čestitke.
„S praznikom!“, uzvikuju.
Ispod Crkve Vasilija Blaženog radi i poljska kuhinja. Vojni kuvari dele građanima i vojsci kašu od „grečke“ (heljde), razne „piroge“ (pite), salate i osvežavajuće napitke.
Otvorene su i tezgice na kojima se mogu kupiti majice i drugi suveniri sa obeležjima desantnih jedinica. Tu su formirani i redovi, a roba se prodaje kao alva.
Crvenim trgom prošao je i komandant Vazdušno-desantnih snaga Andrej Serdjukov, koji je čestitao vojnicima Dan VDV-a.
On je ranije rekao da je u poslednjih pet godina Vazdušno-desantna vojska naoružana sa 42 hiljade jedinica oružja, vojne i specijalne tehnike, a da će 2020. godine te jedinice dobiti prototip prvog desantnog kompleksa protivvazdušne odbrane „Pticelov“.
Na koncertu na Crvenom trgu istaknuto je i da najelitnija ruska desantna vojna škola u Rjazanju, koja nosi ime po Vasiliju Margelovu, komandantu koji je na čelu VDV-a proveo blizu četvrt veka, obeležava sto godina postojanja. Pripadnici VDV-a često umeju da kažu da je u njihovim jedinicama i dalje živ „duh Margelovskog“.
Čuveni komandant je možda i najveća posleratna legenda sovjetske armije, a sami pripadnici desantnih jedinica vole da se nazivaju „vojska ujka Vase“.
Dan VDV-a tradicionalno je počeo liturgijom u Hramu proroka Ilije, nebeskog zaštitnika desantnih padobranskih jedinica. Vojnici i oficiri ovih jedinica učestvovali su u litiji koja je posle liturgije krenula iz Hrama ka Crvenom trgu.
Ispred ikona proroka Ilije marširali su vojnici Moskvskog garnizona, a za njima i drugi pripadnici Vojske Rusije, pre svega desantnih jedinica.
Dan desantnih padobranskih jedinica nije slučajan i poklapa se sa velikim hrišćanskim praznikom — Ilindanom. Naime, smatra se da je 2. avgust zvaničan datum formiranja ovih jedinica. Tog dana 1930. godine na vojnim vežbama ratnog vazduhoplovstva Moskovskog vojnog okruga blizu Voronježa prvi put je sa bombardera TB-3 izvršen padobranski desant u kome je učestvovalo 12 padobranaca.