Nezaobilazan deo tradicije je i jedenje lubenica. Kažu da se u Rusiji na Svetog Iliju proda više lubenica nego bilo koji drugi dan u godini.
Datum obeležavanja Dana desantnih padobranskih jedinica nije slučajan i poklapa se sa velikim hrišćanskim praznikom — Ilindanom. Naime, smatra se da je 2. avgust zvaničan datum formiranja ovih jedinica. Tog dana, 1930. godine na vojnim vežbama ratnog vazduhoplovstva Moskovskog vojnog okruga blizu Voronježa prvi put je sa bombardera TB-3 izvršen padobranski desant u kome je učestvovalo 12 padobranaca.
Sami pripadnici desantnih jedinica vole da se nazivaju „Vojska čika Vase“, u čast Heroja Sovjetskog Saveza Vasilija Margelova, čuvenog komandira desantnih jedinica i osnivača „krilate pešadije“.
Dan uoči praznika, ruski ministar odbrane general Sergej Šojgu otkrio je u Moskvi spomenik čuvenom komandantu, koga danas slave svi pripadnici „plavih beretki“.
Od svog osnivanja do danas, pripadnici VDV-a su ispisali mnoge slavne stranice u istoriji zemlje, zbog čega se smatraju najelitnijim jedinicama i ponosom ruske armije.
Komandant VDV-a general-pukovnik Andrej Serdjukov čestitao je praznik pripadnicima i veteranima „krilate pešadije“, ističući da je upravo taj rod vojske uvek rešavao najteže i najodgovornije zadatke u Rusiji i van zemlje.
Serdjukov je naglasio da i ova generacija „desantnika“ prati herojske tradicije svojih prethodnika, nastavlja da pokazuje visoku profesionalnost, hrabrost i snagu u izvršavanju zadatih zadataka, uključujući i borbu protiv međunarodnog terorizma u Sirijskoj Arapskoj Republici.
Praznik se obeležava u svim gradovima Rusije, a glavne svečanosti su organizovane u Moskvi i Rjazanju — prestonici Vazdušno-desantnih snaga.
U glavnom gradu Rusije praznik je počeo službom i liturgijom u Hramu proroka Ilije, nebeskog pokrovitelja desantnih padobranskih jedinica. Vojnici i oficiri ovih jedinica učestvovali su u litiji koja je posle liturgije krenula iz Hrama ulicom Iljinkom, koja je dobila ime po Svetom Iliji, do „Lobnog mesta“ na Crvenom trgu.
Brojne svečanosti će se održati na glavnom moskovskom trgu, ali i u drugim prestoničkim parkovima.
Za pripadnike desantnih jedinica njihov profesionalni praznik je veliki dan, a čak i oni koji su u penziji govore da „bivših desantnika“ nema — „jednom ’desantnik‘, uvek ’desantnik‘“.
Praznične svečanosti su tek počele, ali je već sada jasno da će današnji dan biti obeležen masovnim narodnim šetnjama i proslavama u Moskvi i svim regionima Rusije.