Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić i ministar poljoprivrede Branislav Nedimović zatražili su u Ankari povećanje kvote za bescarinski izvoz goveđeg mesa za dodatnih 5.000 tona. Reč je o kvoti za narednu godinu, na koju je turska strana načelno prisatala, ali će konačan odgovor biti poznat nakon konsultacija unutar njenih institucija.
Prva kvota od takođe 5.000 tona izvoza srpske junetine u Tursku dogovorena je prošle godine prilikom posete turskog predsednika Srbiji. Očekivanja da će prve isporuke junetine put Bosfora krenuti već početkom godine, da će oživeti farme i klanice, nisu se, međutim, obistinila.
"Do sada je za ovih prvih šest meseci iz Srbije izvezeno svega 600 tona u Tursku. Činjenica je, međutim, da je trebalo dosta vremena da se uhodaju svi parametri tog izvoza. Nije lako to organizovati", rekao je za Sputnjik Sekretar Udruženja za stočarstvo u Privrednoj komori Srbije Nenad Budimović.
On napominje da turska strana ima visoke standarde. Pored halal sertifikata koji je neophodan za klanicu, potrebno je ispuniti i one ekološke. Neophodne su brojne potvrde, od onih kako su rešene otpadne vode, do toga kako se odnosi prema radnicima, mnogo toga što čini specifičnim ovu vrstu izvoza, objašnjava Budimović koliko je zahtevna turska procedura.
Sagovornik Sputnjika zato veruje da je sa turskom stranom bilo i reči o tome kako da se izbegne kašnjenje u realizaciji dogovorenog i da tempo izvoza bude stalan.
On je izrazio očekivanja da će se ta situacija ipak stabilizovati i da će izvoz u Tursku biti nastavljen „i u kontinuitetu i u frekvenciji koja je neophodna za realizaciju ovih 5.000 tona". Tome u prilog, smatra on, ide i to što je klanica „Srem Šid" odabrana za onu koja će se isključivo baviti izvozom mesa za Tursku.
Budimović napominje da je pomoć države u razvoju govedarstva koje je specifično po dužini proizvodnog ciklusa, ipak potrebna.
„Ono što je dobro to je da su farmeri, proizvođači, zainteresovani i na osnovu mnogobrojnih sastanaka sa njima došli smo do zaključka da možda nije loša ideja da država da podsticaje za svaku kravu koja je dala tele u toku godine, bez obzira na to da li je muško ili žensko. Naravno to iziskuje dodatna budžetska sredstva, ali o tom treba razmišljati", ističe Budimović.
Jer, dobri sporazumi sami po sebi ne znače mnogo, ako ne dovedu do kontinuirane i veće proizvodnje, a za dugoročan izvoz potrebna su i dugoročna ulaganja, kako je pre tri meseca upozorio predsednik Udruženja farmera iz Karajukića Bunara sa Pešteri, Fehim Kurtović, pošto još nije bila počela realizacija dogovorene kvote za Tursku.
„Mnogi domaćini su spremni da ulažu u nove farme i stočni fond, ali samo ako dobiju garancije da će im grla biti otkupljena", rekao je tada Kurtović.
Da je pomoć države u podsticanju govedarstva neophodna pokazuju i podaci na koje je ukazao Budimović. Prošle godine smo ukupno izvezli tek oko 3.000 tona junetine i to zajedno u zemlje CEFTA, Rusiju i EU, od čega je 2.200 tona otišlo u CEFTA, odnosno bivše jugoslovenske republike.