„Svi imaju obavezu da se ne zaborave ubijeni, a ne da se donose zakoni koji narušavaju ono što su nacisti i kolaboracionisti učinili“, poručio je Rivlin, prenela je regionalna televizija N1.
Dodao je da je potrebno čuti svedočenja onih koji su preživeli, kako je rekao, jasenovačko mesto užasa.
Predsednica Kolinda Grabar Kitarović je poručila da Hrvatska duguje sećanje svakom pojedincu stradalom u Holokaustu i istakla da veruje da je to najbolje činiti u tišini, iskrenim ljudskim poklonom žrtvi.
„Na ovom mestu, podno jasenovačkog cveta, želim iskazati duboku tugu za sve žrtve holokausta u Hrvatskoj i žrtve kolaboracionističkog ustaškog režima tokom Drugog svetskog rata koji je doneo strašna stradanja jevrejskoj zajednici, ali i Srbima, Romima i Hrvatima i svima onima koju su smatrani neprijateljima režima onoga vremena. Već sam to učinila i na ovom mestu stradanja, kao i u Jad Vašemu, Aušvicu i Muzeju Holokausta u Vašingtonu i sada ponovno izražavam najdublje saosećanje sa stradanjem žrtava Holokausta poreklom iz Hrvatske, članovima porodica i potomcima onih kojih više nema“, rekla je Kitarovićeva.
Naglasila je da su se tom režimu suprotstavili mnogi Hrvati, poginuvši za slobodu i ljudskost, svrstavši Hrvatsku na pravu stranu istorije.
Suprotstavili su mu se, dodala je, i mnogi hrvatski pravednici među narodima, koji su bili simbol svetla i hrabrosti u tami rata i zločina.
Na njihovoj hrabrosti veoma smo im zahvalni, rekla je Kitarovićeva i još jednom osudila svaki totalitarni režim — nacizam, fašizam, komunizam.
Navela je i da je obrazovanje najsnažnije oružje protiv svakog oblika radikalne ideologije, podela, mržnje i rasizma.
„Upravo zato najoštrije osuđujem manipulacije brojem žrtava Holokausta u koncentracionom logoru Jasenovac, koje nisu utemeljene na istorijskim činjenicama i koriste se za dnevno-političke svrhe ili pak za nametanje kolektivne krivice Hrvatskoj i hrvatskom narodu“, poručila je, između ostalog, Kitarovićeva.
Tanjug