Zvali su ga „Trampovim Dartom Vejderom“, genijalcem iz senke, čovekom koji je navodno odlučujuće uticao na koncept predsedničke kampanje koja je njujorškog milijardera uvela u Belu kuću.
Stiven Benon (64), nekadašnji izdavač uticajnog konzervativnog portala Brejitbart, važi za vodećeg ideologa onoga što se u Americi naziva „Ol rajt“ (alternativna desnica), a u Evropi „nova desnica“.
Benon je svega šest meseci bio Trampov savetnik, nakon čega je među njima „puklo“ u avgustu prošle godine.
Ponešto o razlazu se moglo pročitati u bestseleru novinara Majkla Volfa („Oganj i gnev: U Trampovoj Beloj kući“).
Benon je, prema tom izvoru, Trampa smatrao „nepismenim idiotom" koji se bojao ulaska u Belu kuću.
Tramp je, navodno, mislio da je Benon poludeo, čak je i za njega bio previše radikalan.
Ipak, siva eminencija nove desnice nije otišla u penziju. U martu je Benon nastupio pred pristalicama francuskog Nacionalnog fronta u Lilu.
Ovih dana je američki informativni portal „Dejli bist“ objavio Benonove namere da uskoro u Briselu osnuje fondaciju „Pokret“ („The Movment“), koja treba da podrži snage desnije od tradicionalnih konzervativaca i demohrišćana.
Cilj je pohod desničara na Evropski parlament, čiji se novi saziv bira u maju iduće godine.
Fondacija će navodno podržati takve stranke širom EU analizama, istraživanjima, ideološkim materijalom.
Nemački novinar Tilman Jens u razgovoru za „Dojče vele“ upozorava da je Benon posebno vešt i posebno opasan u izbornim kampanjama. „Benon je uvek sebe video kao gospodara tame. Ne voli transparentnost, uvek je u pozadini. Nikada se nije gurao u prvi red već je delao kao snajperista iz drugog ili trećeg reda. To je opasno kod njega“, smatra Jens, koji je prošle godine objavio knjigu „Stiven Benon — Trampov mračni šaptač“.
„Opasnost se sastoji u tome da, koristeći sva sredstva bez skrupula, Benon inicira izbornu kampanju potpuno novih dimenzija. Un poređenju s tim, sve na šta smo navikli biće dečija igra“, dodaje Jens.
Iako u Nemačkoj već ima glasova koji traže da se Benonu zabrani dolazak u Evropu, nije jasno na kojim bi osnovama to bilo učinjeno.
Prema Benonovim najavama, „Pokret" će imati desetak stalno zaposlenih, uključujući stručnjake za ispitivanje javnog mnjenja i komunikacije.
Ultimativni cilj je prilično krupan — pobeda nad liberalnom Evropom koju, prema Benonu, odlučujuće podstiče američko-mađarski milijarder Džordž Soroš sa svojom fondacijom.
„Otvoreno društvo“ je za tridesetak godina upumpalo 32 milijarde dolara u svrhe stvaranje liberalnog društva.
Ako se može verovati krugovima oko Benona, naredne godine u Evropi mogle bi da budu borba dva američka uticaja.
O Sorošu, kojeg smatra neprijateljem nad neprijateljima, Benon kaže: „Soroš je briljantan. Zao, ali briljantan“, preneo je „Dojče vele“.
Tanjug