O namerama Venecuele da u ovoj oblasti bliže sarađuje sa Turskom govorio je predsednik Nikolas Maduro tokom posete Turskoj povodom inauguracije predsednika Redžepa Tajipa Erdogana.
Turski i ruski eksperti za Sputnjik komentarišu perspektive saradnje Turske i Venecuele u sferi prerade i prodaje zlata.
Zamenik predsednika vladajuće Partije pravde i razvoja i savetnik za ekonomska pitanja Erdal Tanas Karagjol istakao je da je zlato važna alternativa dolaru i ukazao na neminovni rast potražnje za ovim plemenitim metalom. Naš sagovornik je objasnio da se saradnja Venecuele i Turske u sferi obrade zlata može posmatrati kao korak na putu ka urušavanju hegemonije dolara.
„Ova odluka Venecuele može se tumačiti kao svojevrsni prvi korak u ovom smeru. Naravno, to neće biti lako, jer se radi o dugogodišnjoj prevlasti dolara u smislu rezervne valute i instrumenta štednje. Pa ipak, u državama u razvoju čine se napori kako bi se stavila tačka na neprikosnovenu hegemoniju dolara i kako bi mu su našla alternativa“, objašnjava Karagjol.
Predsednik neparlamentarne levo-nacionalističke partije Vatan, Dogu Perinček, istakao je da Turska i Venecuela pokazuju solidarnost u „konfrontaciji američkom pritisku“, kao i da su druge države Južne Amerike dobrodošle da se pridruže antiameričkom savezu.
„U svetu se formirao front protiv američke hegemonije i pritiska, a ovaj savez se prostire od Venecuele do Kine. Turska ovde igra ključnu ulogu. Za nas je važno to što na Tursku naši saveznici gledaju kao na svog pouzdanog partera kojem mogu da povere svoje resurse. Između Turske i Venecuele postoji solidarnost i mi želimo da se zajednički odupremo kontroli, pretnjama i pritisku SAD“, istakao je Perinček u izjavi za Sputnjik.
Jegor Lidovski, generalni direktor Latinoameričkog centra „Ugo Čavez“ iz Moskve, za Sputnjik podvlači sve značajniji nivo poverenja između Venecuele i Turske.
„Zaista, Maduro je napravio dobar izbor kada je odlučio da Turska bude zemlja gde će se prerađivati ruda zlata iz Venecuele. Svi znamo koliko je, na primer, Švajcarska zapravo okrenuta SAD. U slučaju da Vašington odluči da uvede sankcije, Švajcarska bi sve bogatstvo prisvojila. U tom smislu, ni ostale evropske države nisu pouzdane, jer praktično nemaju mehanizme da sprovode nezavisnu politiku“, konstatuje Lidovski.
Analitičari zaključuju da će odnosi između Turske i Venecuele biti sve jači, a nivo poverenja sve viši, sve dok se Karakas bude nalazio pod jakim pritiskom Vašingtona. Venecuela će, kako kažu stručnjaci, tražiti partnere koji su spremni da sarađuju na otvorenim i poštenim osnovama. Naravno, u tom smislu su se Turska, Rusija i Kina dosad pokazale kao pouzdani partneri na međunarodnoj sceni.