„Predsednik Rusije Vladimir Putin koristi ruski prirodni gas za iznuđivanje i pretnje našim saveznicima i našim partnerima“, navodi se u saopštenju Barasoa. „Zakon ESCAPE će oduzeti Rusiji ovo geopolitičko oružje sankcionisanjem gasovoda ’Severni tok 2‘ i olakšavanjem izvoza više američkog prirodnog gasa našim saveznicima.“
Zakon o saradnji u oblasti energetske bezbednosti sa savezničkim partnerima u Evropi (ESCAPE) odobrio bi obavezne američke sankcije za svaki razvoj ruskih energetskih projekata, uključujući „Severni tok 2“ u skladu sa tekstom zakona.
Takođe bi zahtevao od ministra energetike da ubrza odobravanje izvoza američkog prirodnog gasa u zemlje NATO-a ili druge saveznike kao što je Japan, kako bi se promovisali američki nacionalni bezbednosni interesi.
Ukoliko se usvoji, zakon bi takođe zahtevao od američke administracije da razvije sveobuhvatnu strategiju za povećanje energetske bezbednosti saveznika i partnera Sjedinjenih Američkih Država u NATO-u, istakao je Baraso.
Sjedinjene Američke Države su više puta iskazivale svoje protivljenje ruskom projektu „Severni tok 2“. Na samitu NATO-a u Briselu prošle nedelje američki predsednik Donald Tramp prekoreo je Nemačku, rekavši da je njeno teško oslanjanje na isporuke nafte i gasa iz Rusije „neprikladno“ i nazvao Berlin „zarobljenikom“ Rusije.
„Severni tok 2“ je zajednički projekat ruskog energetskog giganta „Gasproma“ i francuske kompanije „Endži“, austrijske OMV AG, britansko-holandske kompanije „Rojal dač šel“ i nemačkih „Unipera“ i „Vinteršala“. Gasovod će prolaziti po dnu Baltičkog mora od ruske obale do centra u Nemačkoj i imati kapacitet od 55 milijardi kubnih metara godišnje. Očekuje se da će gasovod početi sa radom do kraja 2019. godine.