On je naglasio da prema poslednjem popisu stanovništava u Crnoj Gori srpskim jezikom govori najveći broj građana te zemlje, ali da srpski jezik u Ustavu nije službeni, već se tretira kao jezik drugog reda.
„Ta situacija se direktno odrazila i na obrazovni sistem, a srpski jezik je praktično izbačen iz osnovnih i srednjih škola, nastavnih planova i programa“, rekao je Linta, a navodi se u saopštenju.
Dodaje da je u Crnoj Gori na udaru i Srpska pravoslavna crkva, da se napada njena imovina, a da je vlast u Crnoj Gori pokazala spremnost da hramove kanonske pravoslavne crkve otme i preda jednoj pseudoreligioznoj organizaciji — „Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi“, ili da se objekti koji pripadaju SPC silom zavedu kao kulturno-istorijski spomenici kojima raspolaže država.
Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, kako kaže Linta, izložen je negativnoj kampanji, a sveštenstvu se onemogućavaju bogosluženja, poslednji put u mestu Svač kod Ulcinja.
Srbi su diskriminisani i prilikom zapošljavanja, podseća on, jer u državnoj službi radi sedam odsto građana srpske nacionalnosti, a prema popisu stanovništva Srbi čine blizu trećinu stanovnika Crne Gore.
„U nekim ministarstvima, javnim preduzećima i policiji, procenat Srba je ispod dva odsto ili ih uopšte nema. Frapantan je podatak da među direktorima osnovnih i srednjih škola nema nijednog Srbina. Ista situacija je u zdravstvu“, pojašnjava on.
I na polju kulture, dodaje, krše se prava Srba, te su srpski pisci i stvaraoci na margini, a na konkursima Ministarstva kulture Crne Gore izdavači koji objavljuju knjige na srpskom jeziku, ne mogu dobiti ni najminimalnija sredstva.
„Bojim se da se radi o sistematskom ugrožavanju prava srpskog naroda, a da je konačni cilj takvog postupanja i pritiska vlasti u Crnoj Gori da se na narednom popisu stanovništva značajno smanji procenat Srba u toj državi“, rekao je Linta.
On je istakao da je obaveza Srbije i njenih državnih organa da brinu o Srbima van Srbije, da se položaj Srba u Crnoj Gori pažljivo prati i pomogne da se njihov položaj popravi i spreči diskriminacija i asimilacija.
Tanjug