Prema rečima dopisnika engleskog lista, pre mundijala njegova predstava o Rusiji se svodila na to da se radi o hladnoj zemlji sa hladnim ljudima.
Međutim, ona se predstavila navijačima kao „gostoprimljiva, organizovana, savremena, spremna da u svakom trenutku pruži pomoć“, piše novinar.
Nižnji Novgorod, u koji je doputovao Korton, nije bio „zatvoreni grad“ kao što je to bilo u sovjetsko vreme. Novinar je obratio pažnju na to što je lokalno stanovništvo igralo, pevalo i slikalo se sa strancima nasred ulice. Čak i poznati engleski huligani nisu došli do izražaja, našalio se autor.
Korton je istakao rad volontera Mundijala koji su pomagali navijačima da se adaptiraju u nepoznatoj sredini i prevaziđu jezičku barijeru.
„Zaboravite sve što ste nekad čitali ili mislili o Rusiji — ona je predivna. Sramota je što su mnoge ljudi odvraćali da ne idu (u Rusiju na Svetsko prvenstvo)", rekao je novinaru navijač iz Engleske.
Kako je rekao Kortonu fotograf iz Los Anđelesa Lusi Nikolson, Rus, posebno su žene „dobre i tople“.
„Tako prijateljsko ponašanje bi moglo biti izazvano osećajem ponosa na nacionalni događaj ili možda lepim vremenom, ali mnogo toga je spontano“, smatra Nikolson.
Prema rečima fotografa Dejvida Greja, Mundijal mu je pokazao veliki nacionalni ponos Rusa.
„Taj ponos je neverovatan“, navodi Grej.
Po mišljenju novinara, tako pozitivan utisak još treba da izdrži proveru vremena. Međutim, za vreme Svetskog prvenstva u fudbalu Rusija je pokazala najbolju stranu i svet joj uzvraća osmeh, zaključio je Korton.