Sjedinjene Američke Države dosledno pokušavaju da postignu ukidanje odluke Ankare o kupovini ruskih S-400. Vašington, između ostalog, preti Ankari uskraćivanjem isporuka aviona F-35. Ranije je u američkoj kompaniji „Lokhid Martin“ u Fort Vortu u Teksasu održana ceremonija predavanja prvog aviona F-35 Turskoj. Kako je ranije za Sputnjik izjavio predstavnik sekretarijata za odbrambenu industriju, avioni F-35 koji su predati Ankari, ostaće u SAD do novembra 2019. godine za obuku turskih pilota.
„Odnosi između Turske i Sjedinjenih Američkih Država su strateški, a pretnja zamrzavanjem isporuka F-35 je u političkoj protivrečnosti. Takva reakcija Sjedinjenih Američkih Država na kupovinu protivraketnih sistema S-400 iz Rusije ne doprinosi poboljšanju odnosa između dveju zemalja. Mi poštujemo preference drugih zemalja u oblasti odbrane. Zato očekujemo da i druge zemlje poštuju naše preference“, istakao je Eker.
On je naveo da je ceremonija predaje Turskoj prvih F-35 održana 21. juna. „Ako po ovom pitanju nastane nepovoljna situacija, onda će Turska, naravno, preduzeti neophodne korake“, istakao je sagovornik agencije.
On smatra da su u cilju pomaganja normalizaciji odnosa Ankare i Vašingtona osnovane tri radne grupe za konsultacije o mnogim pitanjima, kao što su Sirija, Irak, DAEŠ, Radnička partija Kurdistana (zabranjena u Turskoj), FETO (organizacija opozicionog islamskog propovednika Fetulaha Gulena), u okviru kojih su održani sastanci 8. marta u SAD i 25. maja u Ankari.
„Sirijski Manbidž je jedno od ovih pitanja, to je za nas veoma delikatna tema direktno vezana za budućnost i stabilnost Sirije. Stvaranje nove regionalne pretnje preko Manbidža je neprihvatljivo. Zbog toga je važno da Sjedinjene Američke Države pokažu odgovorno političko ponašanje u vezi sa Manbidžom. Konkretno rešavanje situacije u Manbidžu je veoma važno za normalizaciju naših odnosa sa SAD i vraćanje međusobnog poverenja. Nedostatak poštovanja za zajedničke odluke donete u vezi s tim, kao i pokazivanje slabosti u njihovoj realizaciji, mogle bi ponovo da podriju međusobno političko poverenje“, dodao je Eker.
Ranije su Ankara i Vašington odobrile smernice („mapu puta“) za stabilizaciju u sirijskom Manbidžu, koji su kurdske formacije u junu 2016. godine oslobodile od DAEŠ-a. Planom je predviđeno povlačenje kurdskih formacija iz ove oblasti. Turska vojska je započela sa patrolama na području Manbidža 18. juna.
Istovremeno su sirijske vlasti kategorički protiv prisustva američkih i turskih snaga u Manbidžu. Ministarstvo spoljnih poslova Sirije nazvalo je situaciju u Manbidžu kršenjem rezolucija UN.