„Ispostavlja se da se politika naših zapadnih prijatelja prema Rusiji sada gradi na izrazima kao što je ’vrlo verovatno‘ i tvrdnjama da „ne postoji drugo verodostojno objašnjenje“, istakao je ministar.
Kao primer ovakvog pristupa, Lavrov je pomenuo istragu o navodnom „mešanju“ Moskve u izbore u Sjedinjenim Američkim Državama, a posebno izveštaj američkih obaveštajnih službi i odbora američkog Senata.
„Ovaj izveštaj potpisali su predstavnici samo tri specijalne službe, dok obično u pripremi izveštaja u ime celokupne američke obaveštajne zajednice učestvuje više od desetak takvih specijalnih službi. Zatim sam pročitao izveštaj obaveštajnog odbora američkog Senata koji potvrđuje da se Rusija mešala u izborni proces, ali se u njemu ne navodi nijedna činjenica“, rekao je ministar.
Istragu o mešanju u američke izbore za koje se krivi Rusija, kao i navodnih veza Trampa i Rusije, koje negiraju i Bela kuća i Kremlj, vode nezavisni specijalni tužilac Robert Miler i oba doma američkog Kongresa. Portparol ruskog predsednika nazvao je optužbe za mešanje u izbore „apsolutno neosnovanim“.
Lavrov je kao primer takvih neosnovanih optužbi naveo i postupke Londona u vezi sa trovanjem u Solsberiju.
„U toku je istraga o trovanju u Solsberiju i ponovo nema transparentnosti“, naglasio je šef ruske diplomatije.
Britanski špijun Sergej Skripalj i njegova ćerka Julija otrovani su 4. marta u britanskom Solsberiju. Britanska strana tvrdi da je u trovanje Skripaljevih supstancom A234 umešana Rusija, što Rusija kategorično negira. Lavrov je još u maju izjavio da se „slučaj Skripalj“ osipa na očigled svih zbog nepostojanja dokaza o krivici Rusije.