Ona se tom prilikom zahvalila Srpskoj pravoslavnoj crkvi za visoko odlikovanje istakavši da je saradnja Srpske i Ruske pravoslavne crkve utemeljena na čvrstim i dobrim bratskim odnosima.
„Naše narode povezuju pravoslavna vera, viševekovno prijateljstvo i duhovne vrednosti“, naglasila je Mitrofanova i dodala povodom Dana Petra i Fevronije, Dana porodice, da je upravo porodica oličenje svih tih vrednosti.
Patrijarh Irinej se zahvalio Mitrofanovoj za „ljubav i podršku srpskoj kulturi“.
„Vi jačate našu kulturu i naše zajedničke odnose“, rekao je patrijarh i dodao da je ukrašavanje unutrašnjosti Hrama Svetog Save još jedan dokaz njenog angažmana.
Patrijarh je istakao i da su zahvaljujući zalaganjima Mitrofanove svetinje na Kosovu i Metohiji ostale srpske, odnosno u okviru SPC i države Srbije i njenog kulturnog nasleđa.
„Mi to kao narod nikada nećemo zaboraviti“, zaključio je patrijarh.
Inače, Mitrofanova se odmah pošto je njen avion sleteo na aerodrom „Nikola Tesla“ sastala sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, koji joj je zahvalio na pomoći koju je pružila kada je sprečeno članstvo Kosova u Unesko. Ona je potom, obraćajući se novinarima, kratko objasnila i kako je izgledao celokupan taj proces.
„Izuzetno smo aktivno učestvovali u tom procesu, budući da su se meni — doduše ne baš kao doajenu diplomatskog kora, iako sam bila unutar organizacije, a potom i kao ambasadorka Rusije — mnogi obraćali, a tu mislim pre svega na Albance. Razgovarala sam, između ostalog, i sa tadašnjom ambasadorkom Albanije pri Unesku koja sada radi kao ambasador Albanije u Njujorku. Naime, ona se trudila da se posavetuje sa ruskom stranom, sa ciljem da nam promeni mišljenje. Ja sam joj još tada govorila: ’Mnogo rano idete na ovo, neće vam proći‘. Ona je potom meni rekla: ’Kako to mislite rano, sve smo proračunali’“, rekla je Mitrofanova.
Ona je potom objasnila i da je u Unesku sve veoma prosto — postoji izvršni savet koji prvi daje mišljenje, a onda taj dokument ide na Generalnu skupštinu, koja se sastoji iz 197 zemalja, koje odlučuje o tome.
„Dakle, taj predlog je dobio pozitivno mišljenje Izvršnog saveta koji se sastoji iz 58 zemalja, ali Generalna skupština je glasala protiv. To je bio slučaj bez presedana, što znači da smo dobro odradili posao i da je sve ispalo kako je ispalo. Zajednički smo veoma tesno sarađivali sa prijateljima iz Srbije“, rekla je Mitrofanova.
Istovremeno, Vučić je zahvalio na pomoći Ruske Federacije u završetku radova na Hramu Svetog Save, na sprovođenju i finansiranju unutrašnjeg oslikavanja, što sasvim sigurno, kako je rekao, predstavlja i simbol uspešne saradnje dveju zemalja.
Osvrćući se na Orden Svete carice Milice, ona je rekla da postoji više stvari zbog kojih je, kako je navela, dobila ovo veliko priznanje. „Za mene je to apsolutno neočekivano, veoma sam dirnuta jer je u pitanju izuzetno visok orden Srpske pravoslavne crkve, pre svega za moje zasluge u Unesku“, rekla je.
Kako je precizirala, reč je prvenstveno o koordinaciji poteza sa srpskom stranom, i to u pravcu odbrane osnovnih principa Međunarodnog prava, budući da niko nije, kako je ocenila, još uvek ukidao rezoluciju 1244. Dodala je i da je ovo priznanje za sve njene aktivnosti povodom obnove srpskih pravoslavnih crkava.
Na prazničnoj ceremoniji uručivanja nagrada u Ruskom domu Njegova svetost patrijarh srpski Irinej, direktorka Rosotrudničestva Eleonora Mitrofanova i starešina Podvorja Ruske pravoslavne crkve u Beogradu protojerej Vitalij Tarasjev bračnim parovima koji su u braku više od 25 godina uručili su zahvalnice i medalje.