„Trenutna situacija, sa nivoima vazduha i vode, kao i stanje dečaka, najbolje je do sada… Njihov pronalazak bio je samo mala pobeda“, kaže Narongsak.
On kaže da spasioci vode rat i sa vremenom i sa meteorološkim uslovima, jer se danas očekuje početak sezone monsuna, a time i obilne kiše, prenosi Rojters.
Agencija ocenjuje da je poruka Narongsaka ulila novu nadu, samo dan nakon što je jedan od spasilaca poginuo roneći u pećini, zbog nedostatka kiseonika.
Dečaci komuniciraju putem pisama sa svojim porodicama, od kojih mnogi sede sve vreme ispred ulaza u pećinu.
Na ulazu su, pored rodbine dečaka, i tajlandske mornaričke „foke“ i vojnici. Desetine vojnika koji sede na kamenju ispred pećine, odmarajući na kratko, kažu da se spasilačka operacija sprema za nedelju ili ponedeljak.
Vlasti su pojačale bezbednosti kordon oko pećine i navukli su plastične pokrivke oko prilaza pećini, što možda znači da će spasilačka misija biti pokrenuta svakog časa, navodi Rojters, dodajući da ove informacije nisu uspeli da u potpunosti potvrde.
Alternativni plan za spasavanje uključuje i dovođenje odgovarajuće količine kiseonika i zaliha kako bi dečaci sačekali nekoliko meseci da sezona monsuna prođe i nivo vode opadne ili da se probuše rupe kroz pećinu.
Narongsak kaže da bi bušenje sa površine do lokacije dečaka podrazumevalo bušenje oko 600 metara krhkog krečnjaka.
Slovaci nude pomoć
Slovački vatrogasci ponudili su danas tajlandskim spasiocima pumpe velikog kapaciteta, kako bi olakšali napore tamošnjim spasiocima u pražnjenju vode iz pećine.
„Obične pumpe vuku 3.000 litara vode u minutu, dok pojedine pumpe velikog kapaciteta mogu da ispumpaju i do 60.000 litara vode u minutu na razdaljinama do 150 metara. Na većim razdaljinama mogu da ispumpaju između 3.000 i 9.000 litara u minuti“, rekla je portparolka slovačkih vatrogasaca, prenosi TASR.
Slovački vatrogasci obično koriste pumpe velikog kapaciteta u slučajevima požara i poplava, a one mogu da usisavaju i komadiće prljavštine veličine i do četiri centimetra.
Tanjug