„Zbog velikog broja ljudi u pećini koji izvršavaju hitne radove na ispumpavanju vode i pripremi za izvlačenje dece na površinu, javlja se promena u atmosferi pećine: procenat kiseonika pada i povećava se procenat ugljen-dioksida“, rekao je kapetan tajlandske mornarice Aphakon Junghongkeo, koji sa svojim timom specijalaca treba da izvrši glavni zadatak evakuacije dece iz pećine.
„To znači da ako smo ranije mogli da očekujemo povoljnu situaciju, sada je to već nemoguće. Okvir mogućnosti za izvlačenje dece na površinu se sužava“, istakao je on.
Tokom akcije spasavanja stradao je bivši tajlandski mornarički ronilac Saman Gunanu koji je izgubio svest dok je izlazio iz pećinskog kompleksa, u koji je dostavljao boce sa vazduhom, prenosi Bi-Bi-Si.
„Njegov zadatak je bio da isporuči boce sa kiseonikom. On nije imao dovoljno kiseonika za sebe dok se vraćao“, rekao je jedan tajladski zvaničnik i dodao da se radi o čoveku koji je nekada radio u mornarici, a sada se priključio akciji spasavanja.
"Just teach the Thai boys to cave dive and get them out how hard can it be?"
— Mr Scribble (Elite) (@5cribblesvurt) July 5, 2018
ERR… NOPE, NOPE, AND HELL NOPE…#ThailandCaveRescue pic.twitter.com/8voGZcvLfw
„U pećini je teško. On se na putu iz pećine udavio. Njegov kolega je pokušao da mu pruži prvu pomoć ali nije uspeo. Kada smo ga izvukli opet smo pokušali da mu pružimo prvu pomoć, ali nije reagovao, a onda smo ga prebacili u bolnicu“, izjavio je komandir tajlandskih mornaričkih foka Arpakorn Jukongku.
To je dodatno pojačalo strahove i oslabilo nade da bi zarobljeni dečaci i njihov trener mogli da budu izvučeni ronjenjem. Lekari su ranije procenili da su oni previše slabi da bi izdržali dugačko ronjenje kroz lavirinte pećine, koje je inače teško i za profesionalne ronioce.
Spasilački timovi na Tajlandu u ponedeljak su pronašli 12 dečaka, od 11 do 16 godina starosti, i njihovog 25-godišnjeg fudbalskog trenera, koji su 23. juna ušli u pećinu Tam Luang.