U petak je u Beču održano zasedanje ministara zemalja-potpisnica Sporazuma o iranskom nuklearnom programu.
„Svi su se ponovo složili da taj potez Vašingtona nije bio diktiran nikakvim konkretnim okolnostima, nego željom da se ponovo politizuju proces i situacija u vezi s Iranom u celini, kao i da se postave novi uslovi Teheranu koji nemaju nikakve veze s problemima koji se tiču iranskog nuklearnog programa“, rekao je Lavrov novinarima.
Prema njegovim rečima, dovođenje u opasnost tako važnog dogovora „veoma je nesmotreno i rizično“.
Lavrov je istakao da se već ispoljila opasnost od eksteritorijalne primene sankcija koje su uvele SAD i da su se svi složili s tim da je to apsolutno nelegitimna praksa.
„Razume se, tu politiku je veoma teško promeniti i predstoji prilično ozbiljna borba u trgovinsko-ekonomskoj i političkoj sferi. U okviru stalno aktivnog mehanizma eksperata treba izraditi metode održavanja trgovinsko-ekonomskih veza koje neće stvarati probleme za ekonomske operatere zemalja koje su ostale u Sporazumu“, rekao je ruski ministar.
On je naglasio da je „principijelno važno da metode trgovine i organizovanja drugih ekonomskih projekata u kojima učestvuje Iran budu impozantnog obima, jer je Iran pristao na dogovor u zamenu za potpunu liberalizaciju uslova u kojima se našao tokom delovanja sankcija“.
Lavrov je dodao da je Teheran na ministarskom sastanku u Beču potvrdio da ostaje privržen nuklearnom sporazumu, ali da je upozorio da ima pravo da istupi iz tog dogovora nakon poteza SAD.
„To znači da će Iran nastaviti da sarađuje s Međunarodnom agencijom za atomsku energiju, iako je iranski ministar naveo da, s obzirom na jednostrani potez SAD i praktičan slom Sporazuma, Iran ima formalno pravo da istupi iz njega“, rekao je Lavrov.
Iran i „šestorka“ međunarodnih posrednika (Rusija, SAD, Velika Britanija, Kina, Nemačka i Francuska) su 2015. godine potpisali istorijski sporazum o rešavanju dugogodišnjeg problema u vezi s iranskim nuklearnim programom: usvojen je Zajednički sveobuhvatni plan dejstava čijim je ispunjavanjem Iran stekao pravo na ukidanje ekonomskih i finansijskih sankcija Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, SAD i Evropske unije.
Predsednik SAD Donald Tramp je, međutim, 8. maja objavio da Vašington istupa iz Sporazuma. Tramp je naveo da se obnavljaju sankcije Iranu, uključujući i sekundarne sankcije zemljama koje posluju s Iranom.