Studija je sprovedena među više od 17.000 najpopularnijih aplikacija za android telefone, kako bi se saznalo da li te aplikacije špijuniraju korisnike.
Nisu pronađeni dokazi o prisluškivanju i špijuniranju, ali su otkrivene zabrinjavajuće metode kojima se služe razvojni timovi aplikacija. Naime, pokazalo se da neke aplikacije snimaju prikaze sa ekrana telefona i šalju ih trećim stranama.
Kao jedan od primera naveli su aplikaciju „Gopuf“, koja je snimala video-zapise i prikaze ekrana u momentu korištenja te aplikacije i snimke slala analitičkoj kompaniji „Apsi“.
Nije neuobičajeno da aplikacije prikupljaju i šalju podatke analitičkim kompanijama koje im pomažu u poboljšanju efikasnosti, ali je problem što u pravilima korišćenja i privatnosti „Gopuf“ nije bilo nikakvih informacija o toj praksi, te načinu snimanja i deljenja podataka.
Naučnici upozoravaju da je to veliki problem jer pokazuje koliko je jednostavno snimati ono što ljudi rade na svojim telefonima, navode naučni portali.
Na taj način, aplikacije bi mogle snimati i videa ili fotografije privatnih poruka, upisivanja lozinki i slično — tako bi bez ikakvog saznanja korisnika osetljive i važne informacije mogle biti iskorištene za brojne prevare, krađe podataka ili novca sa bankovnih računa.
Blic biznis